Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zaproszenie do nawrócenia

List metropolity warmińskiego abp. Wojciecha Ziemby na Wielki Post.

Wielki Post, czas refleksji nad życiem, słabościami i wielką miłością Boga, który zesłał Syna, by nas odkupić. Na ten okres metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba skierował list do wiernych naszej archidiecezji, zaczynając go od fragmentu Listu do Efezjan: „A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, i to nas, umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia. Łaską bowiem jesteście zbawieni” (Ef 2, 4-5).

Abp Ziemba nawiązuje do ewangelicznego kuszenia Jezusa przez szatana i towarzyszącej temu wydarzeniu symboliki miejsca, kamieni, chleba i narożnika świątyni. „Diabeł walczy na różne sposoby także z nami. Chce, abyśmy upodobnili się do niego, okazując nieposłuszeństwo naszemu Stwórcy. W tej duchowej walce nie jesteśmy osamotnieni i zdani tylko na siebie”, pisze metropolita i przytacza słowa św. Pawła Apostoła, który w Liście do Filipian wyznaje: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”.

Abp. Ziemba podkreśla, że czym bardziej człowiek jest zjednoczony z Chrystusem, tym jest mocniejszy w walce z szatanem. W tej prawdzie mieści się sens wielkopostnego wysiłku, jaki podejmujemy. Dlatego uczestniczmy w praktykach i nabożeństwach wielkopostnych. „Niech post, modlitwa, jałmużna, umartwienia, rekolekcje, nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalów, sakrament spowiedzi św. i częste uczestnictwo we Mszy św. staną się pokarmem naszej duszy, który umocni nas i odnowi naszą więź z Chrystusem”, pisze.

Następnie przybliża naukę papieża Franciszka o Miłosierdziu Bożym, nawiązując do przesłania św. Jana Pawła II: „Miłosierdzie jest podyktowane miłością człowieka i wszystkiego, co ludzkie, a co w odczuciu tak bardzo wielu współczesnych jest zagrożone wielkim niebezpieczeństwem. Ta sama tajemnica Chrystusa każe równocześnie głosić miłosierdzie jako miłosierną miłość Boga, objawioną w tajemnicy Chrystusa. I każe też do tego miłosierdzia odwoływać się, wzywać go na naszym trudnym i przełomowym etapie dziejów Kościoła i świata”.

A papież Franciszek mówi: „Jest moim gorącym życzeniem, aby chrześcijanie przemyśleli podczas Jubileuszu uczynki miłosierdzia względem ciała i względem ducha. Odkryjmy na nowo uczynki miłosierdzia względem ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, przybyszów w dom przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać, umarłych pogrzebać. I nie zapominajmy o uczynkach miłosierdzia względem ducha: wątpiącym dobrze radzić, nieumiejętnych pouczać, grzeszących upominać, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować, modlić się za żywych i umarłych.”
Refleksję nad uczynkami abp. Ziemba kończy słowami św. Jana od Krzyża: „Pod wieczór życia będą cię sądzić z miłości”.

Wielki Post jest czasem otwarcia się na działanie miłosiernego Boga, który uwalnia nas od zła oraz uzdrawia rany zadane przez demony, ludzi i osobiste złe wybory i decyzje. Jest czasem przyjęcia mocy Ducha Świętego, dzięki której można skutecznie przeciwstawić się atakom szatana i wszelkim przejawom zła. Wystarczy tylko przyjąć zaproszenie do nawrócenia i poddać się sprawiedliwości, podczas gdy Kościół ofiaruje miłosierdzie.

„Siostry i Bracia, za Was Wszystkich ofiarowuję moje modlitwy oraz cierpienia i błogosławię Was na drogę wielkopostnej przemiany serca”, pisze abp Wojciech Ziemba.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy