Diakoni zostali rozesłani do odbycia praktyki duszpasterskiej.
Abp Józef Górzyński na Mszy św. w kościele seminaryjnym wręczył diakonom skierowania do pracy duszpasterskiej na okres Wielkiego Postu. - Parafia jest uprzywilejowanym miejscem zdobywania doświadczeń duszpasterskich, ponieważ stanowi żywe środowisko, w którym przyszli kapłani staną wobec specyficznych problemów swojej posługi w różnych dziedzinach i specjalizacjach - mówi rektor WSD "Hosianum" ks. Paweł Rabczyński.
Szczególne znaczenie ma przygotowanie przyszłych kapłanów do współpracy ze świeckimi. Na ten aspekt zwracał uwagę w adhortacji „Pastores dabo vobis” Jan Paweł II, który podkreślał, że alumn powinien posiąść umiejętność ukazywania wiernym, zwłaszcza młodym, różnego rodzaju powołań i przygotowania do nich. - I nie chodzi tu jedynie o powołanie do kapłaństwa czy życia zakonnego, ale również do małżeństwa, służby społecznej, kierowania życiem politycznym i społecznym, do pracy naukowej. Ważne jest podtrzymywanie świadomości, że są powołani, by przenikać świat ewangelicznym światłem - dodaje rektor.
Praca duszpasterska diakonów w parafiach trwa od I Niedzieli Wielkiego Postu do Mszy św. rezurekcyjnej Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Diakon Karol Bardyszewski został posłany do parafii św. Katarzyny w Kętrzynie, Janusz Gajdowski - do parafii Miłosierdzia Bożego w Olsztynie, Paweł Grzesiak - do parafii św. Jakuba w Olsztynie, Grzegorz Oleksik - do parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie, a Andrzej Semerak - do parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie.
Jako diakoni, podczas praktyk będą mogli głosić kazania, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, błogosławić związki małżeńskie, nosić wiatyk do chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu. - Fundamentem służby diakona, podstawą przewodnictwa i uczestnictwa w sakramentach pozostaje modlitwa. Dlatego zgłębiajcie relację z Chrystusem, a wiernych proszę o modlitwę za diakonów, by co dzień odkrywali piękno swojego powołania i posługi ludziom - mówi ks. Rabczyński.