To była naprawdę żołnierska śmierć. O takiej mówi się, że była piękna.
- Spotykamy się przy grobie Seweryna Pieniężnego oraz innych obrońców polskości warmińskiej ziemi. Równo 76 lat temu Seweryn oddał swoje życie za wolność, za Polskę, w niemieckim obozie koncentracyjnym Hohenbruch - mówił ks. Ireneusz Bruski, prezes warmińsko-mazurskiego koła Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Kozłowski /Foto Gość Dziś przypada 76. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego (24 lutego 1940 r.). Z tej okazji oficjalne delegacje i grupa dziennikarzy przemierzyła olsztyński szlak pamięci tego wybitnego człowieka, który poświęcił swoje życie dla rozpowszechniania języka polskiego, historii Polski i jej kultury na Warmii i Mazurach.
Z nazwiskiem wybitnego patrioty związana jest historia "Gazety Olsztyńskiej". A w tym i cząstka historii Związku Polaków w Niemczech na tych terenach. "Cieszę się, że w sposób tak żywy kultywujecie pamięć o tej tak zacnej, patriotycznej rodzinie oraz jej wybitnym przedstawicielu. Wyrażam wielkie uznanie dla organizatorów za tak wspaniałe i godne uczczenie osoby dla nas tak wspaniałej i godnej, zasłużonej dla Polski, mogącej być wzorem, szczególnie w dzisiejszych czasach, dla polskiego dziennikarstwa, jako codziennej służby, w myśl czwartej służby Polaków - »Co dzień Polak narodowi służy«" - napisał na tę okazję Józef Młynarczyk, były prezes Związku Polaków w Niemczech.
Delegacje odwiedziły pomnik S. Pieniężnego przy Olsztyńskich Zakładach Graficznych OZGraf. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz, gdzie znajduje się grób rodziny Pieniężnych. Tam złożono kwiaty.
- Spotykamy się przy grobie Seweryna Pieniężnego oraz innych obrońców polskości warmińskiej ziemi. Równo 76 lat temu Seweryn oddał swoje życie za wolność, za Polskę, w niemieckim obozie koncentracyjnym Hohenbruch - mówił ks. Ireneusz Bruski, prezes warmińsko-mazurskiego koła Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
W samo południe w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się Msza św. w intencji dziennikarzy, której przewodniczył ks. Paweł Grochowski, a homilię wygłosił ks. Jan Pietrzyk. Zgromadzonych przywitał ks. Bruski. - Seweryn Pieniężny przeszedł do historii jako kontynuator idei wydawania polskiej gazety, czyniąc to z rozwagą i poświęceniem. Jej ostatni numer, we wrześniu 1939 r., został skonfiskowany przez gestapo. Tego wrześniowego dnia piękna karta polskiego i katolickiego pisma została zakończona - mówił ks. Bruski.
Po Mszy św. delegacja dziennikarzy udała się w miejsca, gdzie znajdują się kamienice, w których przed II wojną światową mieściły się dawne siedziby drukarni i redakcji "Gazety Olsztyńskiej" - przy ul. Staszica 12, Stary Rynek i Targ Rybny 1. Olsztyński szlak pamięci S. Pieniężnego zakończył się przy głazie obok Domu "Gazety Olsztyńskiej".