Nowy numer 33/2018 Archiwum

Chóry anielskie zaśpiewały w katedrze

W konkatedrze św. Jakuba wystąpił Zespół Muzyki Cerkiewnej Kliros.

Zespól Kliros wystąpił w ramach cyklu koncertów „Universitas Cantat”. Jest to cykl Chóralnych Koncertów Uniwersyteckich organizowany przez Wydział Sztuki UWM. - Celem tych koncertów jest pokazanie, że uniwersytet to nie tylko nauka, ale także sztuki - tłumaczy prof. Benedykt Błoński, dyrygent, chórmistrz, dziekan Wydziału Sztuki UWM.

Zespół Kliros składa się z 14 wokalistów, głównie absolwentów Wydziału Sztuki UWM. Artyści wykonują muzykę cerkiewną od średniowiecznych monodii chorałowych, przez kompozycje klasyków muzyki cerkiewnej, aż po współczesną twórczość różnych kompozytorów. - Kliros to nazwa pochodząca z języka greckiego. W znaczeniu wprost oznacza miejsce w świątyni przeznaczone dla chóru, ale w przenośni kliros to również określenie na chóry anielskie - tłumaczy kierownik zespołu dr Jan Połowianiuk.

Zespół jest młody, artyści pracują ze sobą dopiero dwa lata, mają już jednak za sobą pewne sukcesy. - W ubiegłym roku na najbardziej prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce zespół został laureatem II nagrody - opowiada z dumą dyrygent.

Podczas koncertu zespól zaprezentował kilka koncertów wokalnych Bortniańskiego, Wedela, Archangielskiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma