Nowy numer 33/2018 Archiwum

Podwójny wymiar

W kurii metropolii warmińskiej przedstawiciele duchowieństwa spotkali się z władzami województwa warmińsko-mazurskiego.

- Zbliża się 1050. rocznica chrztu Polski. Chcemy, by to to wydarzenie było jeszcze bardziej okazałe niż 50 lat temu, kiedy wszystko działo się w zupełnie innych okolicznościach. W czerwcu przypada 25. rocznica wizyta Jana Pawła II w Olsztynie. Ten pobyt wielu ludziom zapadł w pamięć i po ćwierć wieku chcemy w formie refleksji do tych wydarzeń wrócić. Wreszcie razem z władzami regionu będziemy się starali uatrakcyjnić pobyt młodzieży, która przyjedzie do nas w ramach Światowych Dni Młodzieży - wylicza ks. inf. Jan Jerzy Górny.

W spotkaniu wzięli udział m.in. abp Józef Górzyński oraz wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk. Najbardziej konkretne ustalenia dotyczą 1050. rocznicy chrztu Polski - 23 kwietnia odbędzie się uroczysta Msza św. o godz. 12 w konkatedrze św. Jakuba; tego samego dnia w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbędzie się uroczysty koncert.

- Chrzest Polski ma podwójny wymiar - to nie tylko początek wiary naszego narodu, ale również państwowości. Dlatego chcemy to przeżywać w połączeniu z samorządami, władzami świeckimi. Chcemy, żeby to było wydarzenie nie tylko o wymiarze religijnym, ale dla wszystkich - chrzest Polski nadał bowiem charakter wszystkiemu, całej naszej tożsamości narodowej - tłumaczy abp Józef Górzyński.

Uroczystościom mają towarzyszyć konferencje, publikacje, planowana jest także wystawa na olsztyńskim zamku dotycząca tradycji i rytuałów chrzcielnych - wśród eksponatów można zaprezentować m.in. chrzcielnice, anioły chrzcielne czy nawet zagrody chrzcielne.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma