Nowy numer 33/2018 Archiwum

Gwiazda o Wałęsie

Podczas spotkania w Olsztynie Andrzej Gwiazda odniósł się do agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy. - To bezpieka szykowała się do odrzucenia marksizmu i systemu komunistycznego. Celem było, ażeby ci, którzy odrzucali komunizm, na tym zarobili - mówił działacz związkowy.

Działacz związkowy i organizator strajków w roku 1980 zadał pytanie: "Czy bezpieka chciała »Solidarność« zlikwidować?". – Była zbyt mądra i jak to się już stało faktem, wiedzieli, że "Solidarności" zlikwidować im się nie uda. Natomiast można było "Solidarność" przekręcić i do tego potrzebny był stan wojenny. Wałęsa był potrzebny, ażeby pod jego egidą przeprowadzić odrzucenie komunizmu zgodnie z interesami sekretarzy, generałów i pułkowników – wyjaśniał.

A. Gwiazda odniósł się do ostatnich wydarzeń związanych z ujawnieniem teczki TW "Bolek" i stwierdził, że organizatorzy strajków solidarnościowych podejrzewali L. Wałęsę o współpracę z tajnymi służbami, jednak wybuch strajków przerwał procedurę sprawdzania go przez "Solidarność".

A. Gwiazda odpowiedział także na pytanie: "Czy w roku 1980 L. Wałęsa mógłby się przyznać do wcześniejszej współpracy ze służbami specjalnymi PRL?". – Nie mógł. Gdyby to zrobił na bramie stoczni, na pewno schodziłby z niej tylko na zewnątrz i nikt by mu drabinki nie przystawił. Dopiero po opanowaniu przez stan wojenny tych nastrojów ludziom przychodzi do głowy, że gdyby się przyznał, to byśmy mu przebaczyli. Wtedy jednak nikt by mu nie przebaczył. Nie przebaczyliby mu także jego mocodawcy, gdyż zasadą werbunkową było, że agentowi nie wolno przyznać się do współpracy – wyjaśniał A. Gwiazda.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma