Nowy numer 28/2018 Archiwum

Lider w Polsce…

…jeśli chodzi o procedury związane z legalizacją pobytu naszych rodaków z Ukrainy.

Kolejna grupa uchodźców z Ukrainy, z Mariupola, odebrała od wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego kartę stałego pobytu.

Pierwsi uchodźcy, posiadający Kartę Polaka, otrzymali z rąk wojewody kartę stałego pobytu 18 stycznia br.

- Jest mi miło, że mogę wręczyć decyzje o nadaniu karty stałego pobytu. Na ogół te decyzje wysyłane są pocztą, ale żeby podkreślić państwa ścisły związek z Polską, zaprosiliśmy was do urzędu wojewódzkiego. Związaliście z Polską swój los. Życzę, by był to dla was dobry czas, a bycie Polakiem było powodem do dumy - mówił wówczas Artur Chojecki.

Druga grupa otrzymała ją w zeszłym tygodniu. - Wczoraj wojewoda wręczył karty stałego pobytu kolejnej grupie 46 osób. Wszyscy uchodźcy mieszkający tymczasowo w Rybakach, a posiadający Kartę Polaka, otrzymali już pobyt stały - wyjaśnia rzecznik UW Bożena Ulewicz. Uchodźcy mieszkający w Łańsku kartę stałego pobytu otrzymają w najbliższym czasie.

- Dziękujemy wojewodzie i urzędowi za to, że procedury przebiegają tak sprawnie. Otrzymanie decyzji o pobycie stałym umożliwia tym osobom podejmowanie kolejnych etapów adaptacji w Polsce, przede wszystkim możliwość podjęcia pracy. Cieszę się z tak dobrej współpracy z urzędem wojewódzkim. Obecnie wyrastamy na lidera w Polsce, jeśli chodzi o procedury związane z legalizacją pobytu naszych rodaków z Ukrainy - mówi dyrektor ośrodka Caritas w Rybakach ks. Piotr Hartkiewicz.

Oprócz możliwości podjęcia pracy w Polsce, karta stałego pobytu umożliwia zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, upoważnia również do poruszania się po strefie Schengen.

Nieco inna sytuacja jest w przypadku osób, które nie posiadają Karty Polaka. Jest to grupa 53 osób mieszkających w ośrodku w Rybakach. - Te osoby muszą przejść procedurę azylową - wyjaśnia Bożena Ulewicz.

W listopadzie 2015 r. do Rybak i Łańska przybyła druga grupa uchodźców z Ukrainy - 188 osób. - Większość jest z Mariupola i terenów okupowanych przez separatystów - mówi ks. Piotr Hartkiewicz. - Program przyjęcia jest podobny do tego, który realizowaliśmy z pierwszą grupą ewakuowanych z Ukrainy - dodaje.

Obecnie trwa przeprowadzanie procedur urzędowych związanych z legalizacją ich pobytu w Polsce. Największym wyzwaniem jest nauka języka polskiego, którego znajomość jest niezbędna, by w przyszłości mogli znaleźć pracę. Dzieci w wieku szkolnym uczęszczają do szkół.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma