Ale Bogu dziękuję za wszystko. Widocznie tak miało się stać - wyznaje Kazimiera, mama bp. Płoskiego.
W Lidzbarku Warmińskim, w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, odsłonięto tablicę upamiętniającą śp. biskupa polowego Wojska Polskiego generała broni Tadeusza Płoskiego, który 10 kwietnia 2010 r. zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
- Pamiętam uroczystości pogrzebowe sprawowane w tym kościele po katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiej. Trudno było nam uwierzyć, że nie zobaczymy już tak wielu cenionych osób, a wśród nich naszego rodaka, który wychował się i wyrósł w Lidzbarku Warmińskim. Naszego parafianina bp. Tadeusza Płoskiego. Dziś upamiętniamy tę wybitną postać - mówi proboszcz ks. Roman Chudzik.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński, zaś homilię wygłosił abp Wojciech Ziemba. Wspominał koleje losu bp. Płoskiego, od chrztu, poprzez święcenia kapłańskie po nominację na biskupa polowego Wojska Polskiego.
- Dziś, po sześciu latach, nie przestajemy pytać: „Jak to się mogło stać?”. Bo ta katastrofa dotknęła nas, Polaków, bardzo boleśnie. Co więcej, ta katastrofa nas upokorzyła - mówił metropolita.
Pod koniec Eucharystii odsłonięto tablicę upamiętniającą biskupa polowego Wojska Polskiego generała broni Tadeusza Płoskiego. Pobłogosławił ją abp Józef Górzyński.
- Biskup Tadeusz Płoski był wyjątkową osobowością, człowiekiem autentycznym, szanującym prawdę i nie obawiającym się jej głoszenia - mówi marszałek województwa Marek Brzezin.
- Cała nasza rodzina pragnie podziękować pomysłodawcom powstania takiej tablicy. Jesteśmy wzruszeni. To podniosła chwila - mówi brat bp. Płoskiego, Jan. - To radosna i smutna chwila. Brakuje mi syna. Ale Bogu dziękuję za wszystko. Widocznie tak miało się stać - wyznaje mama bp. Tadeusza, Kazimiera.
Biskup polowy Wojska Polskiego generał broni Tadeusz Płoski urodził się 9 marca 1956 r. w Lidzbarku Warmińskim. W 1976 r. wstąpił do WSD „Hosianum” w Olsztynie. Święceń kapłańskich udzielił mu 6 czerwca 1982 r. bp Jan Obłąk. W latach 1986-1992 był redaktorem naczelnym Warmińskich Wiadomości Diecezjalnych oraz duszpasterzem akademickim Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Jako naukowiec i wykładowca prawa wyznaniowego na wydziale prawa i administracji UWM opublikował ponad 150 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Z duszpasterstwem wojskowym związany był od 1992 r. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.