Nie o samą wiedzę chodzi, bo to jest przecież - dziś to wiem - Słowo żywe - mówi Marysia.
W Miłakowie odbył się finał archidiecezjalnego Konkursu Biblijnego im. sługi Bożego kard. Augusta Hlonda dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
- Przyjechali do nas najlepsi uczniowie wyłonieni w szkolnych eliminacjach konkursu biblijnego. W tym roku tematem zmagań jest Ewangelia św. Łukasza. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów przyjechali do Miłakowa, by wziąć udział w archidiecezjalnym finale. Organizatorami tego konkursu jest Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej oraz Archidiecezji Gdańskiej - wyjaśnia Agnieszka Bułak z oddziału Akcji Katolickiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Miłakowie.
- Po co taki konkurs? Chodzi o to, żeby zaszczepić uczniom głębszą wiedzę o Piśmie Świętym. Przygotowywałem przez kilka dni uczniów, miałem z nimi spotkania. I czytaliśmy tę Ewangelię. A oni mówią: „Ja tego nigdy wcześniej nie słyszałem!”. I zadawałem im pytania, choćby takie: „Co to jest miłość?”. „Nie wiem”, odpowiadali. To prosiłem, żeby sobie poszukali o niej w Ewangelii, właśnie w tej Łukasza, co Jezus mówi w niej o miłości. Albo pytałem ich, co zrobią, kiedy spotkają pijanego na drodze, „co zrobisz?”. I jeden kręci głową, kręci. Mówię do niego: „Poczytaj o Samarytaninie, jak opiekował się Żydem”. I młodzi wtedy dostrzegają, że Ewangelię można przenieść do tu i teraz, odnieść ją do sytuacji, która jest. Po trzech dniach potrafili odróżnić cuda od przypowieści, po co one są i jak przemawiają. To znaczy, że zaczęli rozmieć tekst, który czytają. A czytaliśmy fragmenty na głos i każdy mówił, jak go rozumie. Jest nas sześciu i każdy ma inne spojrzenie. Podsumowywałem ich myśli i pytałem: „Czy warto Pismo Święte czytać?”. Oni dziś wiedzą, że tak - mówi o. Honorat Rzepka, gwardian klasztoru franciszkanów w Miłakowie, przewodniczący jury konkursu.
Młodzi przez godzinę pisali prace konkursowe. - Nie o samą wiedzę chodzi, bo to jest przecież - dziś to wiem - Słowo żywe, które potrafi zmieniać - mówi Marysia z Gimnazjum nr 15 w Olsztynie. - Mogę dziś stwierdzić, że przygotowania do tego konkursu były dla mnie niczym rekolekcje wielkopostne. Mam nadzieję, że będę częściej sięgać po Pismo Święte - wyznaje.
- Mnie szczególnie wzruszyła przypowieść o synu marnotrawnym, że od odważył się wrócić do ojca i przyznać się do błędów, że stanął w prawdzie. A ludzie czasami nie mają odwagi, by przyznać się do czegoś złego - dodaje jej kolega Darek.
Laureaci konkursu - szkoły podstawowe:
Laureaci konkursu - gimnazja: