Nowy numer 25/2018 Archiwum

Dziadek na wystawie przejdź do galerii

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku zorganizowało wystawę "W krainie dziadków do orzechów", na której zaprezentowano zbiory Witolda Tchórzewskiego i Jana Łomnickiego.

Kolekcja liczy około 400 eksponatów i jest największym tego typu zbiorem w Polsce. Składają się na nią dziadki z Niemiec, Anglii, Polski i wielu innych krajów. Organizacją wystawy zajęły się trzy panie z muzeum: Ewa Wrochna, Mariola Puszczewicz i Urszula Trzcińska.

– Dziadek do orzechów może mieć postać ludzką, zwierzęcą, fantastycznego stworzenia lub miniatury urządzenia technicznego. Bywał dawniej zabawką dla dzieci i w takiej roli wszedł do kanonu kultury światowej jako bohater baletu Piotra Czajkowskiego na motywach baśni E.T.A. Hoffmanna „Dziadek do orzechów i król myszy” – mówią organizatorki.  

Oprócz różnorodnych eksponatów, przygotowano również wystawę prac plastycznych, które w ramach zajęć w muzeum wykonały dzieci. Można także uzyskać na miejscu przepisy na dania z orzechem.

Wystawa zawiera także wiele informacji z historii dziadków. Najstarszą ich formą były dwa kamienie. Natomiast najstarsze znane metalowe przyrządy pochodzą z III wieku. Można je obejrzeć w muzeach w Tarencie we Włoszech, Leavenworth w Stanach Zjednoczonych i w Neuhausen w Niemczech. W tym ostatnim znajduje się największy na świecie dziadek mierzący 5,87 m i najmniejszy – 4,9 mm.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma