Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku zorganizowało wystawę "W krainie dziadków do orzechów", na której zaprezentowano zbiory Witolda Tchórzewskiego i Jana Łomnickiego.
Kolekcja liczy około 400 eksponatów i jest największym tego typu zbiorem w Polsce. Składają się na nią dziadki z Niemiec, Anglii, Polski i wielu innych krajów. Organizacją wystawy zajęły się trzy panie z muzeum: Ewa Wrochna, Mariola Puszczewicz i Urszula Trzcińska.
– Dziadek do orzechów może mieć postać ludzką, zwierzęcą, fantastycznego stworzenia lub miniatury urządzenia technicznego. Bywał dawniej zabawką dla dzieci i w takiej roli wszedł do kanonu kultury światowej jako bohater baletu Piotra Czajkowskiego na motywach baśni E.T.A. Hoffmanna „Dziadek do orzechów i król myszy” – mówią organizatorki.
Oprócz różnorodnych eksponatów, przygotowano również wystawę prac plastycznych, które w ramach zajęć w muzeum wykonały dzieci. Można także uzyskać na miejscu przepisy na dania z orzechem.
Wystawa zawiera także wiele informacji z historii dziadków. Najstarszą ich formą były dwa kamienie. Natomiast najstarsze znane metalowe przyrządy pochodzą z III wieku. Można je obejrzeć w muzeach w Tarencie we Włoszech, Leavenworth w Stanach Zjednoczonych i w Neuhausen w Niemczech. W tym ostatnim znajduje się największy na świecie dziadek mierzący 5,87 m i najmniejszy – 4,9 mm.