Nowy numer 33/2018 Archiwum

Wyśpiewana żałoba

Wielki Piątek jest dniem, w którym wierni skupiają się na cierpieniu i śmierci Chrystusa. Wśród nabożeństw praktykowanych w tym dniu są Ciemne Jutrznie - modlitwa Liturgii Godzin przypisana na ten dzień.

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Ziemby odprawiono Ciemne Jutrznie. Tradycyjnie śpiew prowadzili klerycy z WSD „Hosianum”. Obecni byli także kanonicy fromborscy.

- W tym dniu nie sprawuje się Eucharystii i praktykuje się ciszę. Ma to uzmysłowić wielki dar miłości, jaki otrzymaliśmy na krzyżu. Zwyczaj odmawiania ciemnych jutrzni związany był także z zapalaniem i gaszeniem świec, co oznaczało żałobę Kościoła i oczekiwanie na zmartwychwstanie - mówi ks. dr Bartłomiej Matczak.

Na rannej modlitwie oprócz duchownych obecni byli także świeccy.

- Co roku przychodzę w Wielki Piątek i Wielką Sobotę na tę modlitwę. Piękny śpiew scholi kleryckiej potęguje przeżycie smutku, który płynie z przypomnienia śmierci Jezusa - mówi Joanna Krupa z Olsztyna.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma