Nowy numer 25/2018 Archiwum

Gdy umiera nadzieja... przejdź do galerii

W Wielki Piątek nie odprawia się na całym świecie Mszy św., ale wierni przeżywają liturgię adoracji krzyża. W olsztyńskiej konkatedrze św. Jakuba na wspólnej modlitwie zebrali się warmińscy biskupi, księża i wierni świeccy.

Wiele osób przychodzi do św. Jakuba ze względu na liturgiczną oprawę i śpiew. Klerycy z WSD "Hosianum" przygotowują się przez wiele dni, aby modlitwa w konkatedrze była na najwyższym poziomie.

W tym roku nabożeństwu przewodniczył abp Piszcz. W homilii zwrócił uwagę na to, że wraz ze śmiercią Jezusa umarła nadzieja. Dowodem na to są późniejsze słowa apostołów, którzy w drodze do Emaus mówili: "A myśmy się spodziewali...".

– Gdzie umiera nadzieja, umiera także człowiek. Gdzie jest nadzieja, tam też jest człowiek – mówił abp Piszcz. Według arcybiskupa seniora, śmierć na krzyżu jest momentem kluczowym w historii zbawienia, który prowadzi nas do tego, że Bóg z beznadziei potrafi wyprowadzić zwycięstwo.

Na zakończenie uczestnicy liturgii udali się do grobu Pańskiego, na którym widnieje napis: "Miłosierni jak Ojciec" – w nawiązaniu do hasła Roku Miłosierdzia. Grób został także udekorowany... poszczególnymi "uczynkami miłosierdzia co do duszy i ciała". W ostatnich tygodniach dzieci z parafii św. Jakuba przygotowały je w ramach wielkopostnych postanowień.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma