W Centrum św. Jakuba w Olsztynie odbyła się debata o żołnierzach wyklętych.
Debatę zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, a wśród prelegentów znaleźli się dr Waldemar Brenda, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, prof. dr hab. Norbert Kasparek, Barbara Antczak z Kuratorium Oświaty oraz Piotr Patejuk, nauczyciel historii w zespole szkół im. Świętej Rodziny .
- Tak naprawdę określenie „żołnierze wyklęci” pojawiło się w latach 90-tych. To określenie oznacza dramat całej formacji walczącej o niepodległość podczas II wojny światowej i po wojnie. Ci żołnierze za tę walkę, za patriotyczną postawę byli poddani represjom, prześladowani, system komunistyczny pozbawił ich praw obywatelskich, godności. Teraz jest czas, żeby o nich mówić i zrozumieć cel ich życia - mówi dr Waldemar Brenda.
Na początku spotkania, w którym wzięło udział dużo młodych ludzi, zaprezentowano nagranie sondy ulicznej. Okazało się, że wśród pytanych niewiele osób potrafiło odpowiedzieć na pytanie o żołnierzy wyklętych.
- Widać, że mamy jeszcze wiele do zrobienia. W ostatnich latach ta wiedza jest coraz większa, a dużą rolę odgrywa tu młodzież. Na nauczycielach i wychowawcach spoczywa zadanie kształtowania postawy patriotyczno-obywatelskiej i ocalanie od zapomnienia - może to zabrzmi, jak slogan, ale bez tej pamięci naród przestaje istnieć - zaznacza Barbara Antczak.
- Młodzież przychodząca na studia w latach 80-tych i 90-tych więcej wiedziała o historii niż obecnie młodzi ludzie - zauważa prof. Kasparek. Dodaje, że przede wszystkim o zachowanie pamięci walczą entuzjaści. - Wszystkie obchody i rocznice są tak dobrze przygotowane, bo robią to entuzjaści. Na słynnej Łączce kopią ludzie, którzy robią to nie z potrzeby obowiązku, ale z potrzeby serca - mówił prelegent.
- W podręcznikach tych informacji brakuj - w podręczniku, z którego ja korzystam jest notatka na pół strony o Żołnierzach Wyklętych, to za mało, by jakąkolwiek kompetentną wiedzę młodzieży przekazać. Na szczęście młodzież sama się interesuje, chce wiedzieć więcej. Ja wyznaję taki pogląd, że nauczyciel ma przede wszystkim nakierować, pokazać drogę, nauczyć jak szukać informacji, żeby uczeń sam umiał i chciał zdobywać wiedzę – tłumaczy Piotr Patejuk.