Nowy numer 43/2020 Archiwum

Beatyfikowani przyjaciele

- Mnie zostało opowiadać o tym, co zrobili - mówi o. Janusz Szypulski OFMConv.

W 2014 r. znajdujące się w Ostródzie franciszkańskie Centrum Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej za patronów obrało męczenników z Peru, o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv i o. Michała Tomaszka OFMConv. - Obaj byli zapalonymi naśladowcami św. Maksymiliana i Niepokalanej. Obaj, mówiąc o tym, dlaczego chcą być zakonnikami, podkreślali, że są na wzór Maryi i św. Maksymiliana gotowi na złożenie siebie w ofierze. Znałem ich. To był czas naszego wspólnego wchodzenia w życie zakonne. Zwłaszcza Michał przypadł mi do serca - uśmiecha się o. Janusz Szypulski OFMConv.

Bracia wiele godzin rozprawiali na temat marzeń, wspólnych planów, by oddać życie Chrystusowi. - Im się udało. Mnie zostało opowiadać o tym, co zrobili. Ojciec Michał mówił, że „choćby trzeba było życie oddać, to jest na to gotów” - wspomina.

Kiedy miał wybierać patronów domu, bez wahania obrał zakonnych przyjaciół, których znał. Cztery razy dziennie cała wspólnota modliła się o ich beatyfikację. - W końcu otrzymaliśmy wiadomość, że ich beatyfikacja odbędzie się 4 grudnia 2015 roku. Radość nasza była ogromna - dodaje.

Jakby przypieczętowaniem obecności męczenników w centrum będzie sobotnia (9 kwietnia, 11.30) uroczystość wprowadzenia relikwii pierwszego stopnia błogosławionych. - Miejsca są już dla nich przygotowane, obok tabernakulum - mówi o. Janusz i serdecznie zaprasza na uroczystość do kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostródzie.

9 sierpnia 1991 r. o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski zostali zamordowani przez terrorystów Komunistycznej Partii Peru „Świetlisty Szlak” za wiarę i miłość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama