W Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie odbyły się uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha.
Uroczystości połączone były również z obchodami jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski, a podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Jerzy Mazur SVD zostały poświęcone nowe organy piszczałkowe.
- Niech pomagają nam w modlitwie na chwałę Trójcy Świętej i pożytek wszystkich zbierających się w imię Pańskie - zaznaczył ks. dr Józef Więcławik SVD, rektor seminarium w Pieniężnie.
- Organy to instrument ściśle związany z liturgią. Stały się symbolem wspólnoty Kościoła, gdzie każdy głos jest żywy, każdy głos jest potrzebny, gdzie trzeba jak największej liczby głosów i gdzie konieczna jest zgodność tych głosów - mówił bp Mazur.
Zaznaczył też, że muzyka organowa ma zmierzać przede wszystkim do uwielbienia Boga i głębszego przeżywania spotkania z Chrystusem.
- Niech koncerty organowe nie tylko gromadzą wielbicieli muzyki organowej. Niech te koncerty będą organizowane w duchu werbistowski, ewangelizacyjnym. Niech prowadzą do spotkania z Chrystusem, a to spotkanie niech napełnia serca radością - powiedział bp Mazur.
Nowo wybudowane organy w kościele Misyjnego Seminarium Duchownego to duży, koncertowy instrument o trakturze mechanicznej. Pierwotnie został wybudowany w 1955 roku w kościele ewangelicko-luterańskim w Hamburgu.
Budową organów zajęła się znana niemiecka firma z Lubeki Emanuel Kemper & Sohn. Organy posiadają 36 głosów, rozmieszczonych w 3 manuałach i pedale.
Odpowiedzialny za demontaż w Niemczech, transport i remont instrumentu był prof. Sebastian Adamczyk, który po zakończeniu uroczystej Mszy św. wygłosił krótki wykład o organach, a podczas koncertu inaugurującego zagrał dr hab. Marek Stefański z Akademii Muzycznej w Krakowie.
- Mamy nadzieję, że w przyszłości nasze seminarium stanie się oazą muzyczną, a „Koncerty organowe u werbistów w Pieniężne” - tak bowiem planujemy je nazwać - na trwale wpiszą się w życie kulturalne ziemi warmińskiej - zapowiada ks. dr Józef Więcławik SVD.