Specjalnie do nich papież Franciszek napisał te słowa...
„Aby ten czas Bożej rywalizacji obfitował głębią przeżyć religijnych, bogactwem przemyśleń, skupieniem, zdobywaniem wiedzy i ewangelicznym entuzjazmem” - napisał do uczestników XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Poczuj radość Ewangelii” papież Franciszek. - I tak postrzegamy nasz konkurs - podkreśla krajowa koordynator Beata Zembrzycka z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które jest organizatorem konkursu.
- Dla nas najważniejszym momentem spośród wszystkich działań i etapów jest chwila, kiedy młody człowiek otwiera Pismo Święte i pochyla się nad słowem Bożym. Mamy nadzieję, że przygoda ze słowem nie skończy się wraz ze współzawodnictwem. Raczej że ona stanie się początkiem wędrówki w poszukiwaniu wiary, miłości i nadziei - dodaje.
Uczestnicy etapu diecezjalnego konkursu przyjechali do WSD „Hosianum”, gdzie po Mszy św., której przewodniczył rektor ks. Paweł Rabczyński, przystąpili do pisemnej części rywalizacji. W tym roku zagadnienia w teście dotyczyły ksiąg: Pieśni nad pieśniami, Ewangelii św. Mateusza oraz Listu do Efezjan.
- Dlaczego zdecydowałam się na wzięcie udziału w konkursie biblijnym? Takie wewnętrzne przeczucie, jakaś myśl, żeby się sprawdzić, co tak naprawdę ze słów Biblii rozumiem. Przecież słyszę ją podczas Mszy św., ale osobiście w domu wcześniej nie czytałam Pisma Świętego. Czytam na co dzień książki takie zwykłe, a tu poczułam, że jest coś więcej, coś innego, czego nie otrzymam w literaturze - mówi Lidia z Lidzbarka Warmińskiego.
- Nie matematyka, nie biologia i nie historia - uśmiecha się jej koleżanka Adriana. - A Pismo Święte. Zdecydowałam spontanicznie, co będzie to będzie, poszłam na etap szkolny i… znalazłam się w etapie diecezjalnym. Odkryłam wiele rzeczy, z których nie zdawałam sobie sprawy. Bo cóż mogłam wiedzieć na temat Pieśni nad pieśniami. Zapewne, jak większość ludzi, nic - mówi.
Michał z Olsztyna już po raz drugi bierze udział w konkursie. - W zeszłym roku spóźniłem się na etap diecezjalny. W tym roku wstałem godzinę wcześniej - śmieje się. - Wczoraj czytałem Pismo Święte do pierwszej w nocy. Chcę poznawać Słowo Boże, chcę sprawdzić siebie samego. Poza tym jestem lektorem, więc jest to trochę naturalny wybór - podkreśla.
Po części pisemnej wyłoniono siedem osób, które przed komisją odpowiadały na pytania. Z nich wyłoniono trzy osoby, które będą reprezentować naszą archidiecezję w etapie ogólnopolskim, który odbędzie się 6-7 czerwca w Niepokalanowie, a będą to: Alicja Zdankiewicz z I LO w Olsztynie, Karolina Biedka z II LO w Olsztynie i Marta Przybysz z LO w Ostródzie.
- Słuchając Słowa Bożego i zapoznając się z nim ci młodzi ludzie zostali przez samego Jezusa zaproszeni, aby się Nim dzielić, aby nie zawłaszczać Go dla siebie. Przygotowując się do zmagań lepiej poznali Jezusa, dzięki temu, że czytali Pismo Święte. Mam nadzieję, że w nich rozpaliła się iskierka pragnienia, by dzielić się miłością z innymi, być stać się wśród rówieśników apostołem - mówi ks. Piotr Dernowski. - W szkole nie jest łatwo świadczyć o Chrystusie. Ale trzeba się starać. Nie ma co się lękać - stwierdza Michał.
Do etapu diecezjalnego w całej Polsce przystąpiło blisko 1400 szkół ponadgimnazjalnych. Wzięło w nim udział ponad 30 tys. młodych. - Młodzi chłoną Biblię. To fenomen, że co roku tyle osób bierze udział w naszym konkursie. Oni sięgają po Słowo Boże i chcą swoje życie kierować ku Chrystusowi. Już od grudnia trwały warsztaty biblijne dla uczestników konkursu. Najlepsi z diecezji pojadą na dwudniowe IX Ogólnopolskie Spotkanie Młodych z Biblią na Jasną Górę. W programie będą akcentu nawiązujące do Światowych Dni Młodzieży, w tym przejście przez jasnogórską Bramę Miłosierdzia i wspomnienie spotkania młodych z Janem Pawłem II, które miało miejsce w Częstochowie w 1991 r. - wymienia Mateusz Rutynowski z Civitas Christiana.
Zauważa, że obecnie w Polsce obserwujemy przebudzenie patriotyczne młodych. Odkrywanie przez nich historii żołnierzy wyklętych, Katynia, walki o niepodległość. - A wraz z nim młodzi zwracają się ku Bogu. Jeśli zgłębimy Pismo święte mamy pewność i moc do głoszenia słowa wśród innych - dodaje.