Nowy numer 49/2020 Archiwum

Rozmowy o ojczyźnie

Prawdziwy patriotyzm nie potrzebuje zbyt wielu przymiotników.

Od dwóch lat spotykają się na plebanii parafii pw. bł. Franciszki Siedliskiej, by rozmawiać o ojczyźnie. - „Rozmowy o ojczyźnie”, tak nazywamy cykl naszych spotkań. To inicjatywa wspólna Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego i parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. Spotykamy się zazwyczaj w trzecią środę miesiąca - wyjaśnia Marek Nowacki.

Tematyka rozmów jest różna, począwszy od wykładów dotyczących historii Polski, poprzez sprawy społeczne, bieżącą sytuację polityczną. - Dziś prelekcję dotyczącą polityki zagranicznej Polski od X do XX wieku wygłosił szanowany nauczyciel historii pan Henryk Falkowski. Nasze spotkania charakteryzuje to, że nie tylko wysłuchujemy wykładów, ale później dyskutujemy, wymieniamy się opiniami. To niezwykle nas ubogaca - dodaje. I wymienia prelegentów, którymi m. in. byli: Jerzy Szmit, prof. Małgorzata Suświłło, prof. Selim Chazbijewicz, prof. Zbigniew Anculewicz.

- Okazuje się, że zainteresowanie jest. Może nie ma tłumów, ale chętni przychodzą. Wykłady odnoszą się do przeszłości i teraźniejszości. Potrzebujemy dawki zdrowego i mądrego, i katolickiego patriotyzmu. Na co dzień słyszymy wiele informacji. Ale która jest dobra? Która prawdziwa? Gdy chodzi o troskę o patriotyzm jesteśmy atakowani modnym hasłem: „Patriotyzm współczesny”. Ale to równa się: patriotyzm  lewicowo-liberalny. Tę wersję patriotyzmu lansuje się jako nowoczesną. Tymczasem prawdziwy patriotyzm nie potrzebuje zbyt wielu przymiotników, bo on opiera się na odniesieniu na przeszłości - mówi proboszcz ks. Romuald Zapadka.

- Na spotkania przychodzi różna liczba osób. Czasem jest  nas dziesięć osób, czasem dwadzieścia, nieraz trzydzieści. Ale budujemy wspólnotę, dla której ważna jest Polska - dodaje Marek Nowicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama