Nowy numer 44/2020 Archiwum

By tu byli kapucyni

- Mamy dla parafii błogosławieństwo papieskie - podkreśla proboszcz.

Parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia powołał abp Edmund Piszcz 3 maja 1991 roku. Teraz parafianie wraz z duszpasterzami świętują 25-lecie powołania wspólnoty.

Uroczystości rozpoczęły się 1 maja Eucharystią, której przewodniczył bp Antoni Dydycz. Po Mszy wierni wraz z kapłanami przeszli procesyjnie pod krzyż papieski, by podziękować Bogu za obecność św. Jana Pawła II na tej ziemi. 6 czerwca 1991 r. ojciec święty odprawił przy olsztyńskim stadionie Mszę św., a na miejscu, gdzie dziś stoi świątynia, stali uczestniczący w niej wierni.

Po południu odbył się występ zespołu DDPS „Nasz dom”, a później wieczór wspomnień. Następnego dnia wspólnota kapucyńska gościła prowincjała o. Andrzeja Kiejzę OFMCap., a olsztyński bluesman Edward Bierdziewski dał koncert: „Blues dla ciebie”.

Centralne uroczystości miały miejsce 3 maja. Mszy św. przewodniczył abp Edmund Piszcz. - Jesteśmy wdzięczni, że ksiądz arcybiskup, tak jak Matka Najświętsza, powiedział Bogu: „tak”, kiedy w sercu usłyszał Ducha Świętego mówiącego o tym, żeby tu powstała parafia, by tu byli kapucyni, by tu mogło rozwijać się dzieło Boże - mówił proboszcz o. Marek Skowroński OFMCap. I podkreślał, zwracając się do wiernych, że Kościół jest piękny przez ich obecność i zaangażowanie, udział w życiu wielu parafialnych wspólnot, z których największą jest koło Żywego Różańca liczące ponad 800 osób.

- Dzięki życzliwości i miłości ludzi powstała piękna świątynia. Mam na myśli nie tylko to, co jest murami tego kościoła, ale i to, co jest wspólnotą. Niech w niej wzrasta miłość - mówił abp Piszcz.

Po Eucharystii odbył się festyn parafialny.

To, że parafia jest pod wezwaniem NMP Ostrobramskiej, nie jest przypadkiem. Około 40 proc. jej wiernych ma bowiem korzenie na Kresach Wschodnich. Są to nielicznie żyjący przesiedleńcy, ich dzieci i kolejne pokolenia. Z uwagi na ich przywiązanie do Kresów i ich wiary, Matka Ostrobramska została wybrana na patronkę parafii.

- Jedna z nieżyjących już parafianek opowiadała, że w rodzinnym domu nigdy nie słyszała o Matce Bożej Częstochowskiej. Zawsze mówiono o Matce Boskiej Ostrobramskiej i do Niej się modlono - wspominał były proboszcz, o. Ireneusz Naumowicz OFMCap.

Na jubileusz papież Franciszek udzielił parafii błogosławieństwa. - Mamy dla parafii błogosławieństwo papieskie. "Ojciec święty Franciszek udziela całym sercem apostolskiego błogosławieństwa duszpasterzom oraz wiernym parafii pw. NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w Olsztynie z okazji jubileuszu 25-lecia parafii braci mniejszych kapucynów 1991 - 3 maja 2016, wzywając przez wstawiennictwo Matki Najświętszej obfitości łask i Bożych darów dla nieustannego stawania się w świecie widzialnym obliczem miłosiernego Ojca" - mówi o. Skowroński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama