W Olsztynie trwa dwudniowa IV Ogólnopolska Konferencja Prawa Procesowego "Procedury w sprawach małżeńskich i rodzinnych".
Konferencja podzielona jest na dwa dni, 9 sesji, a głos zabierze ponad 50 prelegentów - nie tylko specjalistów z różnych ośrodków naukowych, ale również sędziów, prokuratorów i pracowników sądownictwa kościelnego. - Pierwsza nasza konferencja, zorganizowana w 2010 r., dotyczyła współpracy sądów ze stronami procesowymi, adwokatami i pełnomocnikami. Kolejna, w 2012 r., była poświęcona sądowej ochronie praw człowieka. Dwa lata temu omawialiśmy z kolei temat dowodzenia w różnych procesach. Dziś wybraliśmy temat małżeński m.in. z powodu zmian w strukturze sądownictwa kościelnego, choćby zmian przepisów dotyczących procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, wprowadzonych w 2015 r. przez papieża Franciszka - tłumaczy dr Justyna Krzykowska.
- W tym roku jako wspólny mianownik przyjęliśmy różne sposoby załatwiania trudnych spraw, czyli procedury sądowe, administracyjne, itd. i to zarówno na płaszczyźnie prawa kanonicznego, jak i cywilnego, karnego i administracyjnego. Jest to znakomita okazja do spotkania prawników różnych specjalności - takie interdyscyplinarne spotkania pomagają jak najszerzej naświetlić problem - zaznacza ks. prof. dr hab. Ryszard Sztychmiler.
Konferencję zorganizowała Katedra Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego WPiA UWM, Korpus Adwokatów Kościelnych w Polsce, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Studenckie Koło Naukowe Prawników Kanonistów i Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyznaniowego Fides.