GN 42/2020 Archiwum

Lepszy od Nobla

Usłyszałam słowa Jana Pawła II: „Nie lękajcie się”, „Nie bójcie się być świętymi”. I inaczej spojrzałam na życie – mówi Aleksandra, gimnazjalistka.

Nie bez znaczenia dla społeczności szkolnej jest fakt, kto jest patronem szkoły. Patron żyje, przemawia, świadczy. – Na początku miał być Alfred Nobel. Wiele się o nim mówiło. Ale powstała inicjatywa oddolna… I zrodziła się idea, żeby nasze gimnazjum powierzyć Janowi Pawłowi II. To był rok 2006 – wspomina Dariusz Hawrylec, dyrektor gimnazjum w Górowie Iławeckim. Pytano rodziców, uczniów i nauczycieli, czy zgadzają się z taką propozycją. 20  maja 2006 r. odbyła się uroczystość nadania imienia szkole – Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim.

Papież pomaga

Minęło 10 lat. W szkole wisi wiele portretów Jana Pawła II, jest izba pamięci, w niej fotografie papieża Polaka, dyplomy, książki i  kroniki szkolne, w których spisano najważniejsze wydarzenia związane z patronem. – Staramy się, żeby idee, które głosił papież, były żywe, bliskie młodym. Tak jak zdanie, które stało się fundamentem zmian. Czerwiec 1979 r., nieco chwiejąca się, ale ciągle mocna komuna, i te słowa wypowiedziane podczas Eucharystii w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i zmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Jeżeli młodzież ogląda filmy o Janie Pawle II, to widzi człowieka energicznego, który nie tylko był papieżem, ale przede wszystkim człowiekiem, człowiekiem z emocjami, działaniami, pomysłami na życie. On nie był przywiązany do funkcji. On przychodził do ludzi, był z nimi, był z młodzieżą. Ten człowiek szukał swego miejsca i oddając się Bogu, odnalazł je. I obyśmy my potrafili nauczyć młodzież takiej postawy. W tym pomaga nam właśnie papież – mówi dyrektor.

Co by powiedział?

– Nasz papież był wielkim człowiekiem. Nawet po śmierci jest wspominany, kochany i dla wielu osób ważny. Miałam okres, że bałam się wielu rzeczy, że ktoś mnie nie zaakceptuje, wyśmieje, że z czymś sobie nie poradzę. Ale usłyszałam słowa Jana Pawła II. „Nie bójcie się być świętymi”. I  inaczej spojrzałam na życie – mówi gimnazjalistka Aleksandra Ługowska. – Dla nas, młodych, ważny jest autorytet, żebyśmy mieli na kim się wzorować, czerpać wartości i ideały. Patrzymy, jak ktoś w danej sytuacji się zachował, co powiedział. Potrzebujemy wzorów – dodaje. – Naszym szczęściem jest, że mamy takiego patrona szkoły. Wiadomo, że młodzi mają czas buntu, poszukiwania swojego miejsca – mówi jej kolega Maciej Borodzicz. – Do mnie do głębi dotarły słowa papieża: „Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali”. Myślę, że te słowa stawiają nas w prawdzie, są ważne, choć tak trudne do zrealizowania – wyznaje. Podkreśla rolę autorytetów. – Dobry wzór pozwala wybierać dobre życie, a nie złe. Oczywiście nie jest tak, że codziennie czytam teksty Jana Pawła II – uśmiecha się. – Ale czasem, kiedy jestem w trudnej sytuacji, myślę, jak by się zachował papież, co by powiedział. Często rozmawiamy o tym na religii – dodaje.

Zostało we mnie

– Szkoła imienia Jana Pawła  II – to zobowiązuje i mnie, i  młodzież, żebyśmy szli jego śladami – zauważa katechetka Jolanta Płoska. – Często mówimy o nim, wspominamy, oglądamy filmy z  nim związane. Staram się wymagać od siebie i od młodzieży, żebyśmy próbowali iść drogą patrona. Wspomina swoje spotkania z ojcem świętym. – Nam się wydawało, że Jan Paweł II był, jest i zawsze będzie… I jest, nieustannie, w sercu. Ja tym żyję. Przy okazji przygotowań do jubileuszu ożyły we mnie wspomnienia, choćby spotkanie młodych z Janem Pawłem II na Jasnej Górze w 1991 r. Udało mi się być bardzo blisko trasy przejazdu papieża. Miałam wrażenie, że on patrzy tylko na mnie, w moje oczy. Zostało to we mnie – uśmiecha się Jolanta. – Maciek powiedział: „wymagajcie od siebie”. To jest motto naszej szkoły, ale też i motto każdego człowieka. Bo nie można pozostawić własnego życia samemu sobie. My musimy starać się to życie doskonalić, ulepszać, abyśmy byli lepszymi ludźmi, by móc pomagać innym – dodaje dyrektor.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama