Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dwa ostatnie bastiony

Postmodernizm prowadzi do egospołeczeństwa i kultury instant, gdzie człowiek jest jedynie produktem, najczęściej jednorazowym.

W Instytucie Nauk Politycznych UWM w Olsztynie odbyło się spotkanie z ks. dr. Wojsławem Czupryńskim. Wykład i dyskusję na temat „Rodzina w krajobrazie współczesnej kultury” zorganizował KoLiber Olsztyn we współpracy z Kołem Naukowym Myśli Konserwatywnej i Wolnościowej.

Ksiądz Czupryński swoje wystąpienie rozpoczął od charakterystyki współczesnej kultury, opartej przede wszystkim na postmodernizmie. Zaznaczył, że człowiek cały czas jest poddany wpływom określonej kultury i często nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo otaczający świat oddziałuje na niego, kreuje jego postępowanie. – Postmodernizm cechuje się całkowitą kapitulacją wobec poznania, obiektywizmu, wszytko jest względne, subiektywne. Wolność jest bożkiem współczesnego świata, dlatego doświadczamy bardzo mocno z jednej strony marginalizacja kościelności – Kościół już nie jest autorytetem, a z drugiej prywatyzacji wiary – tłumaczył ks. Czupryński. Zaznaczył, że kultura budująca tożsamość na stanie posiadania prowadzi do egospołeczeństwa. – Co się działo kilka lat temu na dużym osiedlu w Olsztynie? Sąsiedzi w bloku dopiero po tygodniu odkryli, że ich sąsiad nie żyje. Wiedzieli, co się działo w 2087. odcinku serialu, a nie interesowali się tym, co się dzieje za ich drzwiami – podał ten i wiele innych przykładów prelegent. Zauważył również, że w społeczeństwie często panuje etyka sytuacyjna. – Na poziomie deklaracji chcemy mieć dobre mniemanie o sobie, więc deklarujemy różne dobre, szlachetne postawy czy przyszłe działania. Ale w zależności od sytuacji postępujemy, jak nam wygodnie, szybko. To prowadzi do kultury instant, którą cechuje triada: fast food, fast sex, fast cars. Tylko że w tej kulturze człowiek jest jedynie produktem, najczęściej jednorazowym – mówił ks. Czupryński. Dodał też, że w wielkim konflikcie z postmodernizmem stoją dwa ostatnie bastiony, czyli chrześcijaństwo i rodzina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama