Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Dziś i jutro nowatorskie operacje w Olsztynie!

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie 17 i 18 maja odbędą się cztery nowatorskie operacje, które zwiększają szansę na wybudzenie pacjentów ze śpiączki.

Wszczepienie stymulatora ośrodkowego układu nerwowego - taka właśnie operacja będzie dziś przeprowadzona w Olsztynie jako pierwszym ośrodku w kraju. Dotychczas takie operacje były dokonywane tylko w Japonii. I właśnie stamtąd przyjechali specjaliści, na czele z prof. Isao Moritą, którzy razem z prof. Wojciechem Maksymowiczem przeprowadzą zabieg na czterech pacjentach.

Japońskich specjalistów udało się zaprosić do Olsztyna dzięki Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”. Jedną z pierwszych operowanych będzie córka aktorki, która jako 6-letnia dziewczynka zapadła w śpiączkę. Od tamtej pory minęło 16 lat. Teraz pojawia się kolejna szansa na wybudzenie - z 200 operacji tego typu po wszczepieniu symulatora świadomość odzyskało 60 proc. pacjentów do 35. roku życia. To rewelacyjny wynik. - Każdy czuje pewnie coś innego. Otwierają się jakieś drzwi i zawsze jest jakaś nadzieja, która jest zdecydowanie lepsza od beznadziei - uważa Ewa Błaszczyk.

Na efekty operacji trzeba będzie poczekać co najmniej pół roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL