Nowy numer 24/2018 Archiwum

Pionierski zabieg w Olsztynie

Lekarze w Szpitalu Dziecięcym podejmą się operacji rekonstrukcji żuchwy.

Sześć godzin będzie trwać dzisiejsza nowatorska operacja w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Pacjent, 8-letni chłopiec z województwa dolnośląskiego, cierpi na obustronny nowotwór żuchwy.

- Guz rośnie, niszczy żuchwę i z dnia na dzień coraz bardziej utrudnia normalne funkcjonowanie - podkreśla doktor Maciej Borowiec z Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Wyjaśnia, że pojawiające się problemy z jedzeniem i oddychaniem nie pozwalają na odłożenie leczenia, a operacja jest konieczna.

Mikrochirurgiczne zabiegi rekonstrukcji żuchwy u dzieci wykonuje w Polsce tylko Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, dlatego chłopiec przyjechał tu z rodzicami aż z Oleśnicy.

- Ten zabieg będzie wyjątkowy. Po raz pierwszy podczas operacji lekarze użyją specjalnych szablonów i wyprofilowanej płytki tytanowej, skonstruowanych indywidualnie dla tego pacjenta przez techników z Niemiec. Zastosowanie takiego rozwiązania znacznie ułatwi przeprowadzenie zabiegu i skróci czas jego trwania - wyjaśnia dr Borowiec, prezentując szablony.

- Aby można było stworzyć szablony, wysłaliśmy dokładne fotografie żuchwy pacjenta do Niemiec, do firmy zaopatrującej szpitale w sprzęt medyczny, a następnie podczas wirtualnej sesji zaplanowaliśmy zabieg - dodaje Krzysztof Dowgierd, ordynator Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Dzięki zastosowaniu szablonu lekarze bardzo precyzyjnie uzupełnią kości żuchwy. - A operacja skrócić się o mniej więcej 2 godziny - mówi ordynator.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma