Nowy numer 43/2020 Archiwum

To nie historia...

...a dziedzictwo, które należy podjąć z odwagą, roztropnością i miłością.

Z otwartych drzwi kościoła pw. św. Mikołaja i św. Rocha niesie się śpiew: „Ile wody płynie w Wiśle, ile błyszczy gwiazd na niebie, tyle w sercach naszych wiary i nadziei w przyszłość ziemi...”. Świątynia wypełniona jest odświętnie ubranymi dziećmi. Dziewczynki mają wpięte we włosy żółto-białe kokardki. Chłopcy w białych koszulach. Przy ołtarzu stoi poczet sztandarowy. Na lekko pochylonym sztandarze widać napis: „Wy jesteście przyszłością świata” i wyhaftowany wizerunek św. Jana Pawła II.


One są prawdą


– To jest bardzo ważny dzień dla naszej szkoły. Minęło 10 lat od nadania jej imienia św. Jana Pawła II
i pięć, odkąd otrzymaliśmy sztandar. Patron zobowiązuje. To jeden z najlepszych nauczycieli. Staramy się w pracy wychowawczej, każdego dnia, kierować jego naukami i przesłaniami. Mam nadzieję, że robimy to dobrze – uśmiecha się Alina Mańkut, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bażynach. – Mam nadzieję, że kiedy spogląda na nas z nieba, podobamy mu się. Zresztą dziś, kiedy przed szkołą zapaliliśmy znicze pod tablicą pamiątkową, powiedziałam: „Jan Paweł II czuwa nad nami”. I wiem, że tak jest.
Nie ukrywa, że ojciec święty jest dla niej ważnym drogowskazem i ostoją, do której się odwołuje, kiedy jest trudno. – Może dla niektórych, kiedy tak często powtarza się słowa: „Nie lękajcie się”, one stały się mniej nośne, ale one są prawdą – mówi.


Podjąć dziedzictwo


Uroczystościom jubileuszowym przewodniczy abp Józef Górzyński. Przyjechał, by wraz ze społecznością szkolną, w dzień urodzin Karola Wojtyły, modlić się za jego wstawiennictwem o błogosławieństwo dla nauczycieli, uczniów i rodziców. Mówiąc o papieżu, podkreślał, że kierował się on w życiu miłością do drugiego człowieka.
– Wspomnienie ojca świętego, jego nauki i życia, skłaniają nas do refleksji, ale także do naśladowania, żywego podjęcia jego przesłania, które głosił. To nie jest historia, to nie jest rzeczywistość, która działa się, była piękna i przeszła do historii. To jest wytyczenie kierunku dla naszego działania. I mamy z odwagą, roztropnością i miłością, podjąć to dziedzictwo. Dlatego tak ważne jest, by środowisko szkoły zobowiązało się do takiej postawy, bo patron zawsze zobowiązuje do podjęcia dziedzictwa, które w naszej ojczyźnie powinno najpełniej wybrzmieć. I nie zrobi tego nikt lepiej od młodego pokolenia, które potrafi dostrzegać ideały i według nich kształtować życie, które zaowocuje tak pięknie, jak zaowocowało życie Karola Wojtyły. Bez postawy miłości żaden z tych ideałów nie jest możliwy do zrozumienia i do podjęcia – mówi abp Górzyński.


Nie zapominajmy


Szkoła podstawowa w Bażynach w tym roku obchodzi również 76. rocznicę powstania. – Na przestrzeni lat historia tej placówki budowana była poprzez ludzi, bo ludzie tworzą tę historię, ludzie, którzy dbali o nią. Szkoła była mała, czasem zdawało się, że jej nie będzie. Ale jednak siła ducha ludzkiego jest ogromna. Dziś to piękny obiekt. A Opatrzność Boża dała nam to, że doczekaliśmy się wspaniałego patrona – mówi wicestarosta lidzbarski Jarosław Kogut.
– Dziesięć i pięć lat temu przy okazji uroczystości mieliśmy pewność, że społeczność Bażyn potrafi unieść się ponad podziały i osiągać cel. Naszym wspólnym celem było nadanie imienia szkole. Później społeczność Bażyn ufundowała szkole sztandar. Zaczęło się od strażaków, potem wszyscy podjęli ten wysiłek, nie zapominając o wielkim Polaku, który dziś patronuje szkole. Społeczność Bażyn cały czas nas, samorządowców, motywuje do działania. Nie zapominajmy, że Jan Paweł II wymaga od nas tego, abyśmy byli ludźmi, którzy wspierają ludzi – dodaje Ireneusz Popiel, burmistrz Ornety.
– Myślę, że korzystanie z tego, co pozostawił nam Jan Paweł II, to jest to, z czego powinniśmy czerpać; przekazywać entuzjazm wiary, bo zbyt często zamykamy się. A chrześcijaństwo to przecież radość – mówi proboszcz ks. Tomasz Kociński.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama