Nowy numer 46/2018 Archiwum

Tożsamość kapłanów

W dniu modlitw o uświęcenie kapłanów obchodzono jubileusze święceń.

W Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej „Hosianum” odbył się dzień modlitw o uświęcenie kapłanów.

Spotkanie rozpoczęło się konferencją „Święty był wśród nas”, którą wygłosił rektor seminarium ks. Paweł Rabczyński. Rektor mówił o historii „Hosianum” i o 25. rocznicy pobłogosławienia w 1991 r. seminarium przez papieża Jana Pawła II. Zaprezentowane zostały zdjęcia pamiątkowe oraz krótki film o wizycie papieża w Olsztynie.

Po  konferencji odprawiona został Msza św., której przewodniczył abp Wojciech Ziemba wraz z abp. Józefem Górzyńskim i bp. Julianem Wojtkowskim. W homilii metropolita podjął temat świętości kapłańskiej. Podkreślił, że kapłani powinni modlić się o nowe powołania. Mówił  o tożsamość kapłana, że „trzeba patrzeć na nią w różnych kontekstach, skąd on pochodzi, z jakiej rodziny, z jakiego seminarium, jak i na jego funkcję w Kościele”.

Po Eucharystii w Refektarzu Papieskim odbyła się wspólna agape zgromadzonych kapłanów.

Abp Wojciech Ziemba wspominał również kapłanów, którzy w tym roku obchodzą jubileusze.

W ramach dnia modlitw o uświęcenie kapłanów obchodzono wspomnienie rocznic święceń kapłańskich:

50-lecia kapłaństwa: ks. kan. Tadeusz Rudziński, ks. prał. kan. Bronisław Siekierski, ks. Romuald Waszkinel-Weksler, ks. kan. Zdzisław Stanik;

oraz 25-lecia kapłaństwa: ks. Jacek Bacewicz, ks. prał. Norbert Bujanowski, ks. Kazimierz Grabowski, ks. Remigiusz Klimkowski, ks. Leszek Kuriata, ks. Mirosław Lango, ks. Dariusz Leśniak, ks. kan. Wiesław Lipka, ks. prał. Roman Lompa, ks. Jarosława Miller, ks. Grzegorz Mocarski, ks. kan. Janusz Ostrowski, ks. kan. Andrzej Preuss, ks. kan. Piotr Sroga, ks. kan. Adam Turek.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy