Nowy numer 42/2018 Archiwum

Jest pomysł…

… by zaangażować jak największą liczbę kapłanów z ich umiejętnościami ideami.

Z inicjatywy ks. Bartłomieja Matczaka w kurii odbyło się spotkanie kapłanów, którzy chcą zaangażować się w organizację uroczystej inauguracji przygotowań do sakramentu bierzmowania, która odbędzie się 24 września w Rybakach.

- Chodzi przede wszystkim o to, aby wyjść do młodego człowieka przygotowującego się do tego sakramentu. Bierzmowanie staje się wielkim wyzwaniem duszpasterskim. Bo młody człowiek, który przyjął chrzest, później Komunię świętą, kolejny okres życia przeżywa w marazmie i stagnacji. I z tego marazmu chcemy młodych obudzić - mówi ks. Bartłomiej.

Na spotkanie do kurii przyjechało 18 kapłanów. Dyskutowali o tym, jak dotrzeć do młodych, jak uświadomić im, iż bierzmowanie to wielki dar, ale też i zadanie, które otrzymują. Że to nie jest sakrament dojrzałości, ale ku dojrzałości.

- Czas przygotowania powinien być okresem odkrywania osobistej relacji z Chrystusem. Chcemy, aby rozpoczął się 24 września wspólnym spotkaniem w Rybakach - wyjaśnia ks. Matczak.

- Wielu z nas robi dobrą robotę w parafii, ale czuje się nieco osamotniony. Gdzieś ucieka nam współpraca, tworzenie czegoś w jedności, niezależnie od tego, czy się lubimy czy nie. A mamy służyć ludziom, by poznali Jezusa Chrystusa. Stąd zamysł, by w organizację spotkania młodych w Rybakach włączyć jak największą liczbę kapłanów, z ich pomysłami, ideami - dodaje ks. Matczak.

Podejmowano problem, jak zachęcić młodych do otwarcia się na Ducha Świętego, jakimi metodami dotrzeć do nich, aby przyjechali na spotkanie do Rybak. A program spotkania jest już znany, że będzie koncert rapera TAU z jego świadectwem nawrócenia, adoracja Najświętszego Sakramentu z obrzędem effata, rozmowy i świadectwa.

Kapłani zauważali, że potrzebne jest zaangażowanie księży w poszczególnych parafiach, przekonanie ich, że to jest ważne wydarzenie, uroczyste zainaugurowanie przygotowań do bierzmowania. Ważna jest również ich współpraca z osobami konsekrowanymi, świeckimi i ruchami.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy