Nowy numer 42/2018 Archiwum

Każdy eksponat ma swoją tajemnicę

W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie można oglądać wystawę "Baptismalia - 1050. rocznica chrztu Polski".

Prezentowane zabytkowe eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur, z Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" i z 15 parafii w regionie. W sumie prezentowanych jest 65 zabytków - 9 z "Hosianum", 20 z parafii i 36 z MWM.  Na wystawie znalazły się m.in. naczynia do przygotowywania święconej wody, świeczniki pod paschał, koszulki i sukienki do chrztu (białe szatki), medale - pamiątki chrztu świętego. Pomysłodawcą takiego zaprezentowania wystawy jest ks. Zbigniew Czernik.

- Wszystkie wystawy związane z upamiętnieniem 1050. rocznicy chrztu są wystawami mówiącymi o sytuacji wokoło, natomiast wystawa olsztyńska jest bezpośrednio związana z sakramentem chrztu świętego - mówi Małgorzata Okulicz, starszy kustosz z Muzeum Warmii i Mazur. Zaznacza też, że na wystawie cały czas można odnaleźć współistnienie, przenikanie się religii katolickiej i protestanckiej. - Taka jest historia naszego regionu i taka też jest ta wystawa. Każdy eksponat ma swoją historię, swoją tajemnicę, można wyczytać w nich wiele treści - podkreśla M. Okulicz.

Wystawa będzie prezentowana do 30 września.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy