Będzie obrzucanie gliną, utykanie mchu i korowanie żerdzi.
Tajemnice ciesiołki, czyli jak dawniej budowano? - O tym będzie można się przekonać już 10 lipca, w najbliższą niedzielę, w skansenie w Olsztynku, składając drewnianą ścianę lub pokrywając model dachu trzciną. Będzie to także okazja do spotkania oko w oko ze szkodnikami drewna oraz drewnojadami, którym będzie można się przyjrzeć pod lupą - zachęca dyrektor Ewa Wrochna.
Tego dnia można będzie dowiedzieć się o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii, Mazurach i Powiślu.
- Nasi pracownicy omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup, pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie oraz zaprezentują detal architektoniczny i zasady zdobienia budynków. Zwiedzający będzie mógł zobaczyć obrzucanie fragmentu drewnianej ściany gliną, utykanie mchu pomiędzy balami, korowanie żerdzi za pomocą toporka i ośnika oraz spróbować swoich sił w składaniu drewnianej ściany, a także pozna schemat budowy domu na przykładzie wiernych modeli chałup - wymienia Wrochna.
Ale to nie wszystko. Będzie można przyjrzeć się pracy dekarza, a nawet samemu spróbować pokryć model dachu trzciną.
Na gości będzie również czekać muzealny konserwator, który opowie o szkodnikach drewna i pokaże efekty prac konserwatorskich, będzie można także poznać drewnojady, a niektóre zobaczyć pod lupą.
- Na stoisku będą udostępnione przedmioty zniszczone przez rożne szkodniki. Zaprezentowany zostanie tradycyjny sprzęt związany z ciesielstwem, stolarstwem i snycerką - mówi dyrektor.
Zaproszeni goście pokażą i opowiedzą o swoich zawodach i pasjach: architekt Piotr Olszak opowie o projektowaniu współczesnych domów inspirowanych tradycyjnym budownictwem ludowym oraz zaprezentuje swoje projekty zaś Andrzej Staśkiewicz o roli dziada wędrownego w kulturze i niezwykłym instrumencie, jakim jest lira korbowa, pokaże także inne proste drewniane instrumenty. Konserwator zabytków Justyna Dzieciątkowska zaprezentuje ręcznie malowane tapety inspirowane starymi wzorami oraz zaprosi na warsztaty czerpania papieru.
- A wszystko odbędzie się na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku, wokół karczmy z zajazdem z Małszewa i zagród z chałupami z Burdajn i Chojnika. Impreza odbędzie się w godz. 11:00-17:00. Serdecznie zapraszam - dodaje Ewa Wrochna.