Nowy numer 43/2020 Archiwum

Odkrywane tajemnice ciesiołki

Będzie obrzucanie gliną, utykanie mchu i korowanie żerdzi.

Tajemnice ciesiołki, czyli jak dawniej budowano? - O tym będzie  można się przekonać już 10 lipca, w najbliższą niedzielę, w skansenie w Olsztynku, składając drewnianą ścianę lub pokrywając model dachu trzciną. Będzie to także okazja do spotkania oko w oko ze szkodnikami drewna oraz drewnojadami, którym będzie można się przyjrzeć pod lupą - zachęca dyrektor Ewa Wrochna.

Tego dnia można będzie dowiedzieć się o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii, Mazurach i Powiślu.

- Nasi pracownicy omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup, pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie oraz zaprezentują detal architektoniczny i zasady zdobienia budynków. Zwiedzający będzie mógł zobaczyć obrzucanie fragmentu drewnianej ściany gliną, utykanie mchu pomiędzy balami, korowanie żerdzi za pomocą toporka i ośnika oraz spróbować swoich sił w składaniu drewnianej ściany, a także pozna schemat budowy domu na przykładzie wiernych modeli chałup - wymienia Wrochna.

Ale to nie wszystko. Będzie można przyjrzeć się pracy dekarza, a nawet samemu spróbować pokryć model dachu trzciną.

Na gości będzie również czekać muzealny konserwator, który opowie o szkodnikach drewna i pokaże efekty prac konserwatorskich, będzie można także poznać drewnojady, a niektóre zobaczyć pod lupą.

- Na stoisku będą udostępnione przedmioty zniszczone przez rożne szkodniki. Zaprezentowany zostanie tradycyjny sprzęt związany z ciesielstwem, stolarstwem i snycerką - mówi dyrektor.

Zaproszeni goście pokażą i opowiedzą o swoich zawodach i pasjach: architekt Piotr Olszak opowie o projektowaniu współczesnych domów inspirowanych tradycyjnym budownictwem ludowym oraz zaprezentuje swoje projekty zaś Andrzej Staśkiewicz o roli dziada wędrownego w kulturze i niezwykłym instrumencie, jakim jest lira korbowa, pokaże także inne proste drewniane instrumenty. Konserwator zabytków Justyna Dzieciątkowska zaprezentuje ręcznie malowane tapety inspirowane starymi wzorami oraz zaprosi na warsztaty czerpania papieru.

- A wszystko odbędzie się na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku, wokół  karczmy z zajazdem z Małszewa i zagród z chałupami z Burdajn i Chojnika. Impreza odbędzie się w godz. 11:00-17:00. Serdecznie zapraszam - dodaje Ewa Wrochna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama