Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dziecko chce być dobre...

To początek hasła, które przyświeca wypoczynkowi dzieci z Wileńszczyzny.

Do Ośrodka Caritas w Rybakach przyjechało na wypoczynek 43 młodych Polaków ze Szkoły Średniej im. Ludwika Narbutta w Koleśnikach i z Gimnazjum im. Anny Krepsztul w Butrymańcach w rejonie solecznickim. - Właśnie rozpoczął się kolejny turnus kolonijny polonijno-językowy dla dzieci z Wileńszczyzny - wyjaśnia Krzysztof Gajewski, kierownik kolonii letnich Caritas.

- Na koloniach wypoczywa również dwoje dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Michała Lengowskiego w Jezioranach i troje z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Butrynach. Temu projektowi, który współfinansowany jest w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami, sprzyja hasło kolonii polonijnych 2016: „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie - naucz. Jeśli nie wie - wytłumacz. Jeśli nie może - pomóż. Kolonie letnie Caritas dla dzieci polonijnych i polskich szansą na kształtowanie postaw” - dodaje Krzysztof.

Jak podkreśla, głównym celem wspólnego odpoczynku jest pogłębienie wiedzy o Polsce oraz doskonalenie języka polskiego w praktyce. - Atrakcyjny program dziesięciodniowego pobytu zakłada zajęcia rekreacyjne nad jeziorem Łańskim oraz udział w wielu wydarzeniach. Przeżyją wycieczkę do Trójmiasta, w kościele NSPJ w Olsztynie wezmą udział we Mszy św., która zostanie odprawiona z okazji 72. rocznicy operacji „Ostra Brama” (akcja „Burza”) wraz z żołnierzami Światowego Związku AK. Właśnie teraz przygotowują oprawę liturgiczną i program artystyczny z tej okazji (Tryptyk Wileński), a w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim spotkają z wojewodą i przedstawicielami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - wymienia kierownik.

Oprócz historii Polski uczestnicy poznają historię Warmii. - Koloniści wybierają się do Butryn i do Bałdów, gdzie w pobliżu „Wrót Warmii” znajduje się aleja biskupów warmińskich. W Gietrzwałdzie zapoznają się z historią objawień Maryjnych i zabiorą na Wileńszczyznę wodę z cudownego źródełka - mówi Krzysztof Gajewski.

Warmińska Caritas od 1999 roku organizuje turnusy polonijne dla dzieci z Wileńszczyzny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama