Nowy numer 44/2020 Archiwum

Muzyka organowa w archikatedrze

Niedzielne koncerty organowe we Fromborku gromadzą liczną publiczność.

W najbliższą niedzielę, 10 lipca, o 14.15 w archikatedrze Wniebowzięcia NMP we Fromborku rozpocznie się 49. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

Zainauguruje go Józef Serafin urodzony w 1944 r. w Krakowie. Studiował pod kierunkiem profesorów: Rutkowskiego, Jargonia (dyplom z odznaczeniem, PWSM w Krakowie), Peetersa, oraz Heillera (dyplom z odznaczeniem). Laureat pierwszych nagród m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Warszawie (1967 r.)  i Międzynarodowym Konkursie Organowym w Norymberdze (1972 r.). Koncertował w nieomal wszystkich krajach Europy oraz w USA, Kanadzie, Japonii i Kazachstanie. Profesor zwyczajny Uniwersytetu Muzycznego   F. Chopina  w Warszawie i Akademii Muzycznej w Krakowie. Posiada liczne nagranie płytowe, radiowe i telewizyjne.  W 2015 roku otrzymał od papieża Franciszka medal „Pro Ecclesia et Pontifice”.

- Już teraz zapraszamy na kolejne koncerty, które odbędą się w następne niedziele wakacji, aż do 14 sierpnia. W następnym tygodniu, a więc 17 lipca, wystąpi Hanna Dys (organy) oraz Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej „ProForma” pod kierownictwem Marcina Wawruka - zaprasza Maciej Michalski.

Na tym koncercie, oprócz kompozycji na organy, będzie można również wysłuchać współczesne utwory chóralne w lżejszej formie i stylizacje folkloru Warmii.

Z kolei 24 lipca wykonawcą będzie organista młodego pokolenia Martin Gregorius (Marcin Grzegorczyk). - W programie koncertu pojawią się kompozycje począwszy od dzieł Jana Sebastiana Bacha po romantyczne kompozycje z Francji i Belgii. Artysta będzie również improwizował – mówi Maciej.

Tydzień później, 31 lipca zaprezentuje się gospodarz miejsca, czyli organista katedralny Arkadiusz Popławski wraz z sopranistką Therese Waldner. Na koncercie zabrzmi muzyka z różnych epok historycznych o rozmaitym charakterze.

Na pierwszym sierpniowym koncercie, 7 sierpnia wystąpi wirtuoz Julian Gembalski, który oprócz interpretacji literatury organowej wykona również dwie własne improwizacje.

- Festiwal zakończy koncert 14 sierpnia w wykonaniu dyrektora artystycznego festiwalu Romana Peruckiego (organy) i Marii Peruckiej (skrzypce). Repertuar tego koncertu jest bardzo zróżnicowany i interesujący ze względu na wykonanie mniej znanych kompozycji - dodaje Maciej Michalski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama