Nowy numer 44/2020 Archiwum

Koniec zmartwień

– To właśnie jest ta nadzieja, którą dzisiaj świętujemy, że w słabości ludzkiej przyzywanie Maryi czyni nas mocnymi mocą Bożą – mówił o. Piotr Bajger OCD.

W klasztorze Trójcy Przenajświętszej i Bożej Rodzicielki Maryi w Spręcowie odbyły się uroczystości ku czci Matki Bożej z Góry Karmel. Jak co roku niewielka kaplica karmelitanek zapełniła się czcicielami Maryi. Uroczystościom przewodniczył o. Piotr Bajger OCD, który podkreślił, że obecność tylu wiernych i księży diecezjalnych pokazuje, że łaska Karmelu nie jest zamknięta gdzieś w klasztorze, ale rozlewa się na innych. W homilii przypomniał postać św. Teresy.

To poprzez jej działanie Maryja dokonała reformy Karmelu. Św. Teresa w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji zawierzała wszystkie swoje działania Niepokalanej i takie samo działanie polecała innym. – Maryja chce spieszyć z pomocą. Warto w trudnych sytuacjach nie wpadać w panikę, nie szukać winnych, ale zrobić coś wielkiego – zawierzyć się Maryi i poprosić, żeby Ona w tę sytuację weszła. Tam, gdzie są powody do zmartwienia, a jest oddanie się Maryi, tam – można już powiedzieć – koniec ze zmartwieniem. Trzeba oczekiwać na dobre rozwiązanie, wziąć się do roboty i zrobić to, co dla nas najlepsze. To właśnie jest ta nadzieja, którą dzisiaj świętujemy, że w słabości ludzkiej, bezradności, przyzywanie Maryi czyni nas mocnymi mocą Bożą – powiedział o. Piotr. Podkreślił także, że Karmel ma szczególne zadanie w świecie, bo jest wybrany przez Maryję. –  Radość Karmelu wypływa stąd, że jest on bardzo ściśle związany z Maryją – tak ściśle, że takich związków nie ma w innym środowisku. Ktoś powie, że to może przesada, ale jeśli spojrzymy na Pana Jezusa, to On też miał wybranych uczniów – dwunastu, a spośród tych dwunastu miał trzech: Piotra, Jana i Jakuba, których brał w ważne momenty życiowe, a reszty nie. Podobnie jest z Maryją, ma wybrane przez siebie środowisko, w którym szczególnie chce się udzielać, i to środowisko jest zobowiązane, żeby odsłonić Jej obecność i przekazać wszystkim dzieciom Kościoła – przekonywał o. Bajger. Po zakończeniu Mszy św. odbyło się poświęcenie figury Maryi, która znajduje się przed klasztorem, a chętne osoby mogły przyjąć szkaplerz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama