Nowy numer 29/2019 Archiwum

Takie operacje tylko w Olsztynie

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie sami przeprowadzili nowatorskie zabiegi wszczepienia stymulatorów mózgu pacjentom w śpiączce.

W maju tego roku do Olsztyna przybył z Japonii prof. Isao Morita. Pod jego kierunkiem zostały wówczas wszczepione pierwsze stymulatory.

Neurochirurg przybył na Warmię na zaproszenie Fundacji Ewy Błaszczyk „A kogo?”, a jedną z pierwszych pacjentek była córka Ewy Błaszczyk - Ola.

Wówczas wszczepiono stymulatory czterem pacjentom i zdaniem lekarzy już widać poprawę - stwierdzono poprawę w reagowaniu na otoczenie, zmniejszyło się również napięcie mięśniowe.

Obecnie operacje przeprowadzili specjaliści ze szpitala uniwersyteckiego, już bez udziału neurochirurgów z Japonii. Olsztyńscy lekarze zoperowali trzy osoby, ale jak zaznacza prof. Wojciech Maksymowicz, do końca roku mogą oni wszczepić stymulatory jeszcze kilkunastu pacjentom.

Koszt jednego stymulatora to około 60 tys. zł, a zabiegi sfinansowała Fundacja „A kogo?”.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie stara się również, by na jego terenie powstała klinika wybudzeń dla dorosłych.

Przeprowadzane operacje przybliżają neurochirurgów do tego celu, gdyż zabiegi i badania pacjentów z odmiennym stanem świadomości są częścią planu badawczego - jego wykonanie jest konieczne do stworzenia kliniki.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Stanisław_Miłosz
  28.07.2016 00:10
  "Koszt jednego stymulatora to około 60 tys. zł"
  "Olsztyńscy lekarze zoperowali trzy osoby, ale jak zaznacza prof. Wojciech Maksymowicz, do końca roku mogą oni wszczepić stymulatory jeszcze kilkunastu pacjentom."

  Skandal. Już wiele lat temu WHO przegłosowała, że śnuerć mózgowa hest wystarczającą przesłanką do pobrania narządów do przeszczepów. Trzech denatów - ileż to narżądów można byłoby obrać, ileż ludzkich żyć uratować, ileż przedłużyć. Ileż na tym zarobić, a wiadomo jak biedna jest nasza służba zdrowia. A tu takie medyczne fanaberie.
  Pamiętam jak przed laty na Wierze optowano za domniemaniem zgody potencjalnego trupa na pobranie bez pytania. Kto na to zezwolił, na to zmarnowanie materiału? Prokuratura z urzędu winna bezzwłocznie się tym medycznym "eksperymentem" zająć.
  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  28.07.2016 00:24
  Niby, jeśli stymulatory nie "wybudzą", też będzie można na części rozebrać, i przynajmniej części będą "świerze", ale może właśnie ktoś czeka i czekając się nie doczeka ...

  Z drugiej strony nad utrzymaniem w świerzości też warto popracować, można by w przyszłosci pomyśleć o "banku denatów na narządy" z prawdziwego zdarzęnia, bo co świerze, to świerze, a z lodówkami wiadomo jak jest, prąd wysiądzie i do wyrzucenia, bo śmierdzi.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL