Nowy numer 49/2018 Archiwum

Kapliczka na jubileusz

650-lecie Gradek.

Nazwa wsi pochodzi najprawdopodobniej od pruskiego słowa „grauda”, które oznacza las liściasty. Nazwa ta z biegiem historii ewoluowała i tak na początku było to Grawden. Potem w dokumentach pojawiały się m.in. Grawdekayme, Grunenberg, Grauden, Grotken czy Gratki.

Pod koniec lipca odbyła się w Gradkach uroczystość 650-lecia wsi połączona z odpustem ku czci św. Marii Magdaleny. W programie festynu znalazły się liczne atrakcje, koncerty, rękodzieła, wspomnienia z historii, ale najważniejszym punktem było poświecenie nowej kapliczki, którą mieszkańcy ufundowali z okazji 650-lecia Gradek. Jak podkreślają kapliczki to najbardziej charakterystyczny obiekt dla całej Warmii, a nowa kapliczka to także kontynuacja pięknej tradycji praktykowanej przez wieki przez dawnych mieszkańców tych ziem.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy