Nowy numer 50/2018 Archiwum

Banda na zamku

Trwa Festiwal Energa Varmia Musica.

Festiwal odbywa się w Lidzbarku Warmińskim, a także w Olsztynie, Stoczku Klasztornym i Bisztynku. - Hasło naszego festiwalu „Alla rustica” oznacza twórczość ludową, muzykę na sposób folklorystyczny. Przedstawiamy bardzo zróżnicowany repertuar, gdyż kompozytorzy na przestrzeni wieków pełnymi garściami czerpali z niemalże nieskończonego i wielobarwnego źródła, jakim jest muzyczny folklor - zaznacza Marek Niewiedział, dyrektor artystyczny festiwalu.

W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, w salach olsztyńskiego zamku artyści zaprezentowali koncert De Mozartini, w ramach którego zaprezentowane zostały nieczęsto wykonywane utwory przeznaczone wyłącznie na instrumenty dęte tzw. Harmoniemusik. - W czasach Mozarta pisanie Divertiment na różnorodne grupy instrumentów dętych służyło praktycznie wyłącznie dostarczaniu przyjemności słuchającym, a utrzymywanie takiego zespołu należało do dobrego tonu wiedeńskiej arystokracji. Pamiętajmy, że oni też lubili się bawić a przecież nie mieli wówczas radia czy CD. Źródłem rozrywki była właśnie owa grupa oboistów, fagocistów i rogistów zwana potocznie Banda - tłumaczył zebranym M. Niewiedział.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy