Nowy numer 41/2018 Archiwum

Spadające gwiazdy

Rój Perseidów rozświetli sierpniowe nocne niebo.

Noc poza miastem? Czemu nie. Może to być nie lada atrakcja. Zwłaszcza, gdy stamtąd można lepiej zaobserwować deszcz meteorów, którego apogeum nastąpi w nocy z 12 na 13 sierpnia.

- Właśnie wtedy będzie najlepiej widoczne niezwykłe zjawisko astronomiczne, rój Perseidów, potocznie zwanych spadającymi gwiazdami. Tegoroczne obserwacje mają szczególne znaczenie dla miłośników astronomii, ponieważ Perseidów będzie nawet dwa razy więcej niż w ubiegłych latach. Podpowiadamy, gdzie najlepiej wpatrywać się w niebo - mówi Joanna Kasiedczak.

Przypomina, że w te wakacje Perseidy możemy podziwiać pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia, ale największa ich liczba spadnie właśnie w nocy z 12 na 13 sierpnia. - To wtedy niebo rozświetli nawet 150 spadających gwiazd na godzinę, czyli nawet dwukrotnie więcej niż można dostrzec zazwyczaj. Ostatni raz podobne zjawisko miało miejsce 7 lat temu - dodaje.

Urozmaicone ukształtowanie terenu województwa warmińsko-mazurskiego, w tym liczne wzgórza, znacznie ułatwią obserwację całego horyzontu. - Wybierając miejsce do przyglądania się gwiazdom, warto udać się na wzniesienia. Mieszkańcy większych miast naszego regionu powinni udać się na ich obrzeża, gdzie nie będą przeszkadzać miejskie światła - radzi Karolina Kędziora.

Jednak aby móc podziwiać to niezwykłe zjawisko, potrzebne jest bezchmurne niebo. Jeśli chmury zakryją nieboskłon, to, niestety, nic nie zobaczymy. Meteorolodzy przepowiadają, że zachmurzenie będzie umiarkowane. Także jest nadzieja, że wycieczka za miasto, by zobaczyć spadające gwiazdy, będzie udana.

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy