Nowy numer 44/2020 Archiwum

Z Matką Zielną

Świętem chcemy nawiązać do ludowej tradycji święcenia ziół.

Tradycyjnie 15 sierpnia Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku zapraszamy na Regionalne Święto Ziół.

-  Czeka na państwa wszechobecny aromat świeżych ziół, degustacje ziołowych naparów i herbat, bajkowe spotkania z ziołami, święcenie wianków oraz kiermasz produktów regionalnych, a na scenie koncerty i występy artystyczne - mówi Ewa Wrochna, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

Tegoroczne święto rozpocznie się od godz. 10:00 kiermaszem, na którym nie zabraknie miodów, ciast i słodyczy, produktów ziołowych oraz przypraw i kulinariów z ich dodatkiem. Swoje wyroby oferować będą również rękodzielnicy w postaci pamiątkowej ceramiki, garncarstwa, rzeźby, obrazów, świec, wyrobów z drewna oraz wikliny.

- 15 sierpnia w tradycji ludowej nazywany był świętem Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji odprawiona zostanie również uroczysta Msza św., podczas której będzie można poświęcić wykonane własnoręcznie wianki i bukiety z przygotowanych wcześniej ziół, kwiatów i zbóż - mówi dyrektor.

Podczas imprezy odbędą się warsztaty i pokazy: zioła malowane na szkle, wykonywanie świeczek, stemplowanie tkanin, zioła na ceramice, a także prelekcje. W karczmie z Małszewa będzie można obejrzeć filmy o tematyce ziołowej i bajki.

Na scenie wystąpią zespoły: Mazurskie Kwiaty, Pieśni i Tańca Jedwabno oraz Kurna Chata. Ponadto imprezie towarzyszyć będzie interaktywna ekspozycja Nadleśnictwa Olsztynek „Woda w lesie”, która prezentuje rolę lasów w ochronie zasobów wodnych i bioróżnorodność ekosystemów.

- Świętem chcemy nawiązać do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż, promować zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach oraz propagować tradycje pszczelarskie. Jest to niezwykle barwne i aromatyczne święto – dodaje Ewa Wrochna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama