Nowy numer 42/2020 Archiwum

Wyrwać z samotności

Caritas uruchamia program aktywizacji osób starszych i samotnych.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak w małych miejscowościach powszechne jest zjawisko opuszczony starszych osób, ich samotności. - Poza tym tam osoby starsze nie mają możliwości pójścia do teatru, filharmonii. Nie mają styczności z kulturą. Często popadają w marazm, jedynie trwanie. Właśnie tym osobom chcemy pomóc - mówi Aleksandra Ptak z Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Aleksandra jest koordynatorem programu skierowanego do osób starszych „Kultura dla każdego” i realizowanego przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Projektem objętych zostanie czterdzieści osób w wieku powyżej  60 lat, nieaktywnych zawodowo, z terenów pięciu gmin: Bisztynek, Barciany, Korsze, Reszel i Srokowo. Jednym z kryteriów uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach i wydarzeniach kulturalnych będzie również kryterium  dochodowe.

- Chcemy umożliwić tym osobom szerszy dostęp do edukacji i kultury. Odbędą się zajęcia z historii i dziedzictwa kulturowego Polski, z kinematografii, teatru, opery i muzyki poważnej - wymienia Aleksandra.

Będzie siedmiodniowy wyjazd do Krynicy Morskiej oraz wycieczka do pięciu najważniejszych miast dla kultury Polski

- Pragniemy, by każdy w swej jesieni życia mógł przeżyć ekscytujący czas, spędzić go wraz z innymi - mówi Aleksandra. Nie zabraknie również wspólnych wyjść do kina, teatru, planetarium czy filharmonii.

- Na zgłoszenia czekamy do 26 sierpnia. Można do nas przyjść osobiście, choć zapewne dla osób z gmin objętych programem nie będzie to proste. Dlatego przyjmujemy również zgłoszenia telefonicznie, pod numerem 89 534 01 17 - mówi Aleksandra.

Dzięki temu, iż program współfinansowany jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych, jego uczestnicy będą mogli bezpłatnie skorzystać ze wszystkich wymienionych atrakcji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama