Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zmalał przemyt

Mały Ruch Graniczny z Rosją został zawieszony w lipcu. Jaki ma to wpływ na gospodarkę Warmii i Mazur?

MGR został zawieszony ze względów bezpieczeństwa przez szczytem NATO w Warszawie oraz Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Początkowo zawieszenie miało trwać do początku sierpnia, ale rząd nie zdecydował się ciągle na przywrócenie ruchu bezwizowego, swoje działanie argumentując względami bezpieczeństwa. Jeszcze przed zawieszeniem ruchu bezwizowego pojawiały się głosy, że taka decyzja negatywnie wpłynie na gospodarkę przygranicznych powiatów.

Tymczasem z raportu Urzędu Wojewódzkiego wynika, że o ile faktycznie spadła liczba przyjeżdżających do Polski Rosjan (o 25 proc.) to nie miało to większego wpływu na obroty polskich przedsiębiorców. Większa zmiana dotyczyła Polaków jeżdżących do Rosji - liczba ta spadła o około 80 proc., ale to z kolei znacznie ograniczyło przemyt i pozytywnie przełożyło się na legalną sprzedaż papierosów i paliwa.

Nie wiadomo jeszcze, do kiedy potrwa zawieszenie Małego Ruchu Granicznego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma