GN 28/2018 Archiwum

Teraz to dobrze widać

Sierp i młot na olsztyńskich „szubienicach” pomalowane na czerwono.

Władysław Kałudziński i Wojciech Kozioł pomalowali czerwoną farbą symbole komunizmu - sierp i młot, które znajdowały się na Pomniku Wdzięczności Armii Czerwonej w Olsztynie.

- Naszym celem było uwidocznić ten symbol dla mieszkańców i turystów. Po naszej akcji sierp i młot są bardzo dobrze widoczne i nikt nie ma wątpliwości, że symbole komunizmu faktycznie na tym pomniku są. Do tej pory często musiałem być „przewodnikiem” i dokładnie pokazywać każdemu, gdzie to jest. Teraz każdy dobrze widzi - tłumaczy Władysław Kałudziński.

Zaznacza, że pomnik od początku nie miał służyć społeczeństwu Warmii i Mazur, a miał stać ku chwale Związku Radzieckiego. Do tej pory władze Olsztyna sprzeciwiały się usunięciu kontrowersyjnego pomnika podając, że jest to zabytek, a dodatkowo dzieło wybitnego artysty Xawerego Dunikowskiego.

- Teraz władze na pewno dostrzegą zakazane symbole - mówi Władysław Kałudziński i dodaje, że po nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej pomnik na pewno zniknie z przestrzeni publicznej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma