Nowy numer 42/2020 Archiwum

Teraz to dobrze widać

Sierp i młot na olsztyńskich „szubienicach” pomalowane na czerwono.

Władysław Kałudziński i Wojciech Kozioł pomalowali czerwoną farbą symbole komunizmu - sierp i młot, które znajdowały się na Pomniku Wdzięczności Armii Czerwonej w Olsztynie.

- Naszym celem było uwidocznić ten symbol dla mieszkańców i turystów. Po naszej akcji sierp i młot są bardzo dobrze widoczne i nikt nie ma wątpliwości, że symbole komunizmu faktycznie na tym pomniku są. Do tej pory często musiałem być „przewodnikiem” i dokładnie pokazywać każdemu, gdzie to jest. Teraz każdy dobrze widzi - tłumaczy Władysław Kałudziński.

Zaznacza, że pomnik od początku nie miał służyć społeczeństwu Warmii i Mazur, a miał stać ku chwale Związku Radzieckiego. Do tej pory władze Olsztyna sprzeciwiały się usunięciu kontrowersyjnego pomnika podając, że jest to zabytek, a dodatkowo dzieło wybitnego artysty Xawerego Dunikowskiego.

- Teraz władze na pewno dostrzegą zakazane symbole - mówi Władysław Kałudziński i dodaje, że po nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej pomnik na pewno zniknie z przestrzeni publicznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama