Nowy numer 49/2018 Archiwum

Klęska w rolnictwie

Ciężka sytuacja rolników na Warmii i Mazurach.

Ubiegłoroczna susza, potem zima, podczas której wymarzła część ozimych upraw, teraz ulewne deszcze, które uniemożliwiają zbiór plonów. Sytuacja rolników z Warmii i Mazur jest nie do pozazdroszczenia.

Podobnie jak w latach ubiegłych trudne warunki atmosferyczne sprawiają wiele kłopotów właścicielom dużych i małych gospodarstw. Warmińsko-Mazurski Związek Producentów Rolnych oraz Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zwróciły się do wojewody warmińsko-mazurskiego o uruchomienie komisji szacujących straty spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i uznanie klęski w rolnictwie. Podczas spotkania z wicewojewodą Sławomirem Sadowskim przekonywali, że do tej pory nie udało się zebrać nawet połowy plonów i według nich sytuacja jest krytyczna.

Kiedy komisje oszacują straty będą możliwe dalsze działania jak wydłużenie spłaty rat wykupu ziemi do 25 lat, umorzenie całorocznego czynszu dzierżawnego, umorzenie III i IV raty podatku rolnego, prolongata kredytów, niezwłoczne uruchomienie kredytów klęskowych, przyspieszenia wypłat dopłat bezpośrednich do końca 2016 r. oraz odstąpienie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od sankcji z tytułu niezrealizowanych programów rolnośrodowiskowych.

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy