Nowy numer 42/2020 Archiwum

Klęska w rolnictwie

Ciężka sytuacja rolników na Warmii i Mazurach.

Ubiegłoroczna susza, potem zima, podczas której wymarzła część ozimych upraw, teraz ulewne deszcze, które uniemożliwiają zbiór plonów. Sytuacja rolników z Warmii i Mazur jest nie do pozazdroszczenia.

Podobnie jak w latach ubiegłych trudne warunki atmosferyczne sprawiają wiele kłopotów właścicielom dużych i małych gospodarstw. Warmińsko-Mazurski Związek Producentów Rolnych oraz Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zwróciły się do wojewody warmińsko-mazurskiego o uruchomienie komisji szacujących straty spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i uznanie klęski w rolnictwie. Podczas spotkania z wicewojewodą Sławomirem Sadowskim przekonywali, że do tej pory nie udało się zebrać nawet połowy plonów i według nich sytuacja jest krytyczna.

Kiedy komisje oszacują straty będą możliwe dalsze działania jak wydłużenie spłaty rat wykupu ziemi do 25 lat, umorzenie całorocznego czynszu dzierżawnego, umorzenie III i IV raty podatku rolnego, prolongata kredytów, niezwłoczne uruchomienie kredytów klęskowych, przyspieszenia wypłat dopłat bezpośrednich do końca 2016 r. oraz odstąpienie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od sankcji z tytułu niezrealizowanych programów rolnośrodowiskowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama