Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Poszukiwania obozu

Na polach bitwy pod Grunwaldem trwają prace badawcze.

To największe w Polsce przedsięwzięcie z udziałem archeologów i poszukiwaczy. Ponad 70 osób prowadzi badania archeologiczne na polach bitwy pod Grunwaldem. Nie jest to nowość - pierwsze systematyczne badania archeologiczne prowadzone były pod Grunwaldem od 1958 r. z przerwami do 1990 r. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w 2014 roku wznowiło badania, podczas których została zastosowana metoda nieinwazyjna, głównie za pomocą wykrywaczy metali, w kolejnym roku przeprowadzono kolejne badania.

Metoda działa – w czasie prac w 2014 i 2015 roku znaleziono około 600 zabytkowych przedmiotów, w tym wiele grotów bełtów, fragmentów uzbrojenia. W tym roku głównym celem, jaki obrali sobie archeolodzy i poszukiwacze jest ustalenie miejsca krzyżackiego obozu. Na jego ślady badacze trafili już w ubiegłym roku,w tym roku mogą kontynuować prace, mogą też sprawdzić pola, do których w tamtym roku nie mieli dostępu z powodu zasiewów. Dotychczas bowiem ciągle nie wiadomo dokładnie gdzie - nazywana przez wielu największą bitwą średniowiecznej Europy – bitwa się odbyła. Za jedyny punkt odniesienia służą jedynie ruiny kaplicy pobitewnej wzniesionej na polecenie mistrza Henryka von Plauena i konsekrowanej w 1413 roku.

Prowadzone w ostatnich latach badania pokazują, że bitwa toczyła się na bardzo dużym, rozproszonym obszarze.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma