Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wrócili z tarczą

Szabliści Hajduczka zdobyli trzy puchary na turnieju w Koninie.

Do Konina przyjechali najlepsi szabliści z Polski z kategorii wiekowej młodzik, by wziąć udział w pierwszym turnieju w sezonie, który brany jest pod uwagę w klasyfikacji przez Polski Związek Szermierczy.

Oprócz Polaków w zawodach wzięli udział szabliści z Czech i Egiptu - w sumie 118 szermierzy.

- Jechaliśmy z pewnymi nadziejami. Oczywiście nie na ustach, a w sercach - uśmiecha się Adam Sobczyk, trener UKS Hajduczek. - Przepracowaliśmy okres przygotowań do sezonu, w sumie 21 dni na zgrupowaniach. I pierwsze zawody, i te pytania, które nurtują wielu trenerów: „Czy zrobiliśmy wszystko jak należy? Czy wrócimy z tarczą czy na tarczy?” - mówi trener.

Przyznaje, że w turnieju wystartowało 12 zawodników Hajduczka, a szermierka w Olsztynie staje się coraz bardziej rozpoznawalna. - To efekt ciężkiej pracy zawodników, którzy osiągają coraz lepsze wyniki -  dodaje.

Jako pierwsi rywalizację w Ogólnopolskim Turnieju Młodzików o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 6 w Koninie rozpoczęli chłopcy, w tym szabliści z Olsztyna: Oliwier Kowalski, Piotr Kozłowski, Filip Kusak, Oskar Kusak, Paweł Pazerski, Kacper Staniszewski i Krzysztof Woźniak.

Po walkach grupowych do fazy play off zakwalifikowali się: Piotr Kozłowski, Filip Kusak, Oskar Kusak i Kacper Staniszewski.

Kacper przegrał pierwszą walkę pucharową z Mateuszem Bakalarskim (KKSZ Konin) 9:12. Pozostali zawodnicy, ze względu na wysoką pozycję po walkach grupowych, rozpoczęli rywalizację od kolejnej fazy play off.

Oskar Kusak przegrał starcie z Gabrielem Jarek (KKSZ Konin) 6:12, zajmując ostatecznie 17. miejsce.

Piotr Kozłowski zmierzył się z Mateuszem Rurką (AZS AWF Warszawa), pokonując go 12:8. W walce o najlepszą ósemkę turnieju pokonał Wojciech Burbulę (PTS Jagiellończyk Białystok) 12:9.

W walce o medal musiał jednak uznać wyższość Egipcjanina Adhama Baghata (3:12), który okazał się zwycięzcą całego turnieju. Piotr zajął ostatecznie doskonałe 6. miejsce.

Najlepiej z chłopców w turnieju wypadł Filip Kusak, pokonując: Marcela Broniszewskiego (MUKS Viktor Warszawa) 12:3, Stanisława Wasilewskiego (UKS 13 Białystok) 12:5, a w walce o najlepszą czwórkę turnieju Gabriela Jarka (KKSZ Konin) 12:9.

Przegrał jednak walkę o finał z Jakubem Dzierniejko (UKS 13 Białystok) 9:12. Filip ostatecznie uplasował się na 3. miejscu.

- Wynik chłopców to efekt ich wieloletnich treningów, cierpliwości w doskonaleniu techniki walki. Jeszcze w historii naszego klubu nie było sytuacji, żeby dwóch zawodników znalazło się wśród najlepszej ósemki turnieju. To ogromny sukces. Warto podkreślić, że Filip Kusak awansował na 3. miejsce w klasyfikacji PZSZERM, a Piotr Kozłowski - na 12. Obaj awansowali o sześć pozycji - mówi Adam Sobczyk.

Wśród 59 zawodniczek z Polski i Czech było 5 szablistek Hajduczka: Pola Domżalska, Amelia Komar, Aniela Kozłowska, Klaudia Malgrem i Maria Ozygała.

Po fazie grupowej do play off awansowały: Pola, Aniela i Klaudia. Aniela wygrała swoją pierwszą walkę pucharową 12:1, pokonując Zuzannę Buselt (KKSZ Konin). Jednak nie przeszła kolejnej fazy, ulegając Marcie Zielińskiej (Kolejarz 24 Katowice) 10:12, zajmując ostatecznie 24. miejsce. Pola przegrała swoją pierwszą walkę pucharową z Czeszką Natalią Zralikovą 11:12, kończąc turniej na 20. miejscu.

Najlepiej z dziewcząt wypadła Klaudia Malgrem, pokonując swoje rywalki: Kamilę Smektałę (KKSZ Konin) 12:0, Michaelę Svodobovą (Czechy) 12:6 i Klaudię Kozieł (TMS Sosnowiec) 12:4. W półfinale pewnie wygrała z Ewą Zając (TMS Sosnowiec) 12:7. W walce finałowej spotkała się z Zuzanną Lenkiewicz (TMS Sosnowiec), przegrywając 7:12. Klaudia zajęła 2. miejsce.

- Sukcesy zawsze cieszą trenera. Ale i trener tylko wie, ile wymagały wysiłku od zawodników. Po tym turnieju,  w klasyfikacji PZSZERM, w pierwszej 10. najlepszych młodziczek w Polsce mamy dwie zawodniczki. Klaudia jest pierwsza, a Aniela ósma. A konkurencja jest mocna. Gratuluję dziewczętom - mówi trener Adam Sobczyk i dziękuje Termom Warmińskim, które wspomagają klub. - Cieszę się, że są firmy, które dostrzegają w szermierce piękno sportu i chcą pomagać naszym zawodnikom - dodaje.

Klasyfikacja turnieju
Chłopcy:
1. miejsce - Adham Baghat (Egipt)
2. miejsce - Jakub Dzierniejko (UKS 13 Białystok)
3. miejsce - Filip Kusak (UKS Hajduczek Olsztyn)
3. miejsce - Kamil Sikorski (KKSZ Konin)
…………………………………
6. miejsce - Piotr Kozłowski (UKS Hajduczek Olsztyn)
17. miejsce - Oskar Kusak (UKS Hajduczek Olsztyn)
33. miejsce - Kacper Staniszewski (UKS Hajduczek Olsztyn)
48. miejsce - Oliwier Kowalski (UKS Hajduczek Olsztyn)
54. miejsce - Paweł Pazerski (UKS Hajduczek Olsztyn)
56. miejsce - Krzysztof Woźniak (UKS Hajduczek Olsztyn)

Dziewczęta:
1. miejsce - Zuzanna Lenkiewicz (TMS Sosnowiec)
2. miejsce - Klaudia Malgrem (UKS Hajduczek Olsztyn)
3. miejsce - Paulina Porada (TMS Sosnowiec)
3. miejsce - Ewa Zając (TMS Sosnowiec)
…………………………………
20. miejsce - Pola Domżalska (UKS Hajduczek Olsztyn)
24. miejsce - Aniela Kozłowska (UKS Hajduczek Olsztyn)
50. miejsce - Amelia Komar (UKS Hajduczek Olsztyn)
55. miejsce - Maria Ozygała (UKS Hajduczek Olsztyn)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama