Nowy numer 48/2020 Archiwum

Idź i głoś

Konferencje rejonowe mają przybliżyć tematykę nowego roku duszpasterskiego.

W archidiecezji warmińskiej  trwają jesienne konferencje rejonowe, czyli spotkania kapłanów i katechetów. Tradycyjnie ich tematyka dotyczyła nowego roku duszpasterskiego, któremu przyświeca hasło: „Idź i głoś”. - Ten rok ma uświadomić wszystkim wierzącym misję, do jakiej zostali powołani. Bo chrzest do dar nie dla samego siebie, ale to dar, który mówi: „Wstań, idź i głoś” - mówi ks. Bartłomiej Matczak z wydziału duszpasterskiego kurii archidiecezji warmińskiej, odpowiedzialnego za organizację konferencji.

Podczas konferencji podkreślana jest rola komunikacji. - Przeciętny Polak spędza w nim średnio pięć godzin dziennie. I to jest przestrzeń, którą Kościół, wspólnota ludzi wierzących, powinna zagospodarować tak, żeby tą drogą docierać do człowieka z Ewangelią - podkreśla ks. Bartek.

Podczas konferencji poruszany jest temat kompetencji osób, które chcą się zaangażować w życie Kościoła. Prezentowana jest idea mającej powstać szkoły wolontariatu parafialnego, której zadaniem będzie profesjonalizacja zadań wykonywanych w parafii. - Będziemy oferować kursy z prowadzenia parafialnych mediów społecznościowych, organizacji festynów, organizacji czasu wolnego dzieciom i młodzieży, czy też organizacji działalności charytatywnej  w parafii - wyjaśnia  ks. Matczak.

Przyszły rok to również rok poświęcony Matce Bożej. Setna rocznica objawień w Fatimie, 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie, 50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i 300. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Na konferencjach wykład głosił ks. Damian Chrzanowski, który mówił o współczesnym przepowiadaniu, o tym, w jaki sposób należałoby powiązać liturgię, życie i słowo Boże w codzienności. Wykład ma uświadomić, zarówno katechetom jak i kapłanom, jak ważna w liturgii jest rola słowa Bożego, które ma charakter sakramentalny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama