Nowy numer 4/2023 Archiwum

Wiele wymiarów

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Bartoszycach.

Rok 2016 to rok wielkich jubileuszy, w tym 1050. rocznicy chrztu Polski. W całym kraju odbywały się od początku roku uroczystości związane z tym wydarzeniem - ogólnopolskie i diecezjalne. W Bartoszycach obchody odbył się w niedzielę, 25 września. Odbył się one z inicjatywy kapłanów dekanatu bartoszyckiego, lokalnych władz oraz posła Adama Ołdakowskiego.

Chrzest Polski był wydarzeniem o charakterze religijnym, społecznym, a także kulturowym i taki sam wymiar przybrały miejscowe uroczystości. Rozpoczęły się one od uroczystej Mszy św. w kościele św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej, której przewodniczył abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński.

W czasie homilii abp Ziemba podkreślał wielowymiarowość skutków, jakie przyniósł Polsce chrzest przyjęty przez Mieszka. Po Eucharystii odbyły się uroczystości na bartoszyckim rynku. Mieszkańcy mogli obejrzeć inscenizację przygotowaną przez Bartoszycki Dom Kultury, która przedstawiała okoliczności chrztu. Rycerze Komturii Nidzickiej zaprezentowali pokaz walki na miecze, a w międzyczasie odbywały się średniowieczne gry i zabawy przeznaczone dla najmłodszych.

Obchody zakończyły pokazy dawnych tańców i koncert muzyczny zespołu Danserye z Elbląga, który odtwarza muzykę wieków średnich. Mieszkańcy Bartoszyc licznie wzięli udział w uroczystościach, dzięki czemu mogli sami doświadczyć radości płynącej z 1050 rocznicy chrztu Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy