Nowy numer 28/2018 Archiwum

Najniższe bezrobocie w historii

Bezrobocie w województwie warmińsko-mazurskim jeszcze nigdy nie było tak niskie.

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że w lipcu tego roku na Warmii i Mazurach było zarejestrowanych niespełna 70 tys. bezrobotnych, co oznacza stopę bezrobocia na poziomie 14 proc. To najniższy wskaźnik bezrobocia w województwie warmińsko-mazurskim od czasu reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku.

Wojewódzki Urząd Pracy podaje, że w stosunku rocznym (koniec lipca 2015 r. oraz lipca br.) liczba bezrobotnych w województwie zmniejszyła się o 11 743 osoby, tj. o 14,2 proc. Najwyższa stopa bezrobocia rejestrowanego w naszym województwie występuje w powiatach braniewskim, kętrzyńskim oraz bartoszyckim.

Mimo najniższego w historii wskaźniku bezrobocia, wg danych urzędów pracy, ciągle jest to najgorszy wynik w kraju - na koniec lipca stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 8,6 proc.

Należy jednak pamiętać, że sposób wyliczania stopy bezrobocia przez urzędy pracy nie jest jedynym punktem odniesienia. Z danych podawanych przez Główny Urząd Statystyczny (który bada aktywność ekonomiczną ludności) w województwie warmińsko-mazurskim stopa bezrobocia w pierwszym kwartale tego roku wyniosła 10,0 proc. i była niższa niż w województwach podkarpackim (10,1 proc), świętokrzyskim (10,6 proc) czy lubelskim (10,8 proc).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma