Nowy Numer 29/2018 Archiwum

To nie było przestępstwo

Nie będzie śledztwa w sprawie pomalowania olsztyńskich „szubienic”.

Przypomnijmy - w połowie sierpnia na na Pomniku Wdzięczności Armii Czerwonej w Olsztynie, znanych „szubienicach” Władysław Kałudziński i Wojciech Kozioł pomalowali czerwoną farbą symbole komunizmu - sierp i młot. Władysław Kałudziński tłumaczył wtedy, że ich celem było uwidocznić ten symbol dla turystów, mieszkańców i władz miasta i regionu. - Po naszej akcji sierp i młot są bardzo dobrze widoczne i nikt nie ma wątpliwości, że symbole komunizmu faktycznie na tym pomniku są. Do tej pory często musiałem być „przewodnikiem” i dokładnie pokazywać każdemu, gdzie to jest. Teraz każdy dobrze widzi - tłumaczył wówczas Kałudziński.

Sprawa została zgłoszona do prokuratury, gdyż pomnik jest zabytkiem. Prokuratura Rejonowa w Olsztynie odmówiła jednak wszczęcia dochodzenia, gdyż - jak tłumaczy Krzysztof Stadolny, rzecznik olsztyńskiej prokuratury - zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, nie wyczerpuje znamion czynu zabronionego wykonanie na pomniku rysunku czy napisu, jeżeli nie spowodowało to „naruszenia materii lub niezdatności rzeczy do użytku”. A zdaniem śledczych czerwoną farbę da się łatwo usunąć. Dlatego nie zakwalifikowali tego czynu jako przestępstwo, a jedynie jako wykroczenie i jeśli olsztyński ratusz nie złoży zażalenia na tę decyzję to sprawa zostanie przekazana do sądu grodzkiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma