Nowy Numer 29/2018 Archiwum

To nasze dziedzictwo historyczne

Jak co roku 1 listopada odbędzie się kwesta na rzecz ratowania olsztyńskich zabytkowych cmentarzy.

Na cmentarzu św. Jakuba odbyła się konferencja przed zbliżająca się 14. edycją zbiórki pieniędzy na olsztyńskich cmentarzach. - Widzimy jak wiele grobów wymaga uporządkowania i przywrócenia im dawnej świetności - zauważa prezydent Piotr Grzymowicz i dodaje, że do tej pory udało się zebrać już ćwierć miliona złotych.

Dr Jan Chłosta ze Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach zaznacza, że przez ostatnie lata pogłębia się świadomość potrzeby zadbania o te groby, o które już nikt nie dba, gdyż np. nie mieszka w Olsztynie już nikt z bliskich. - Jest to nasze dziedzictwo historyczne. Jesteśmy obywatelami tego miasta i na nas spoczywa ta powinność, byśmy się tymi grobami zajmowali. Te groby są ważną częścią naszej przeszłości - twierdzi dr Chłosta.

Za zebrane podczas poprzednich edycji pieniądze udało się dotychczas odnowić około 230 grobów. W tym roku kwesta odbędzie się jedynie na dwóch cmentarzach komunalnych - w Dywitach oraz w Olsztynie przy ul. Poprzecznej. Nie będzie natomiast kwesty przy zabytkowych cmentarzach św. Jakuba i św. Józefa.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma