Nowy numer 24/2021 Archiwum

Mogę to zrobić

Jestem szczęśliwy, że udało się w końcu wejść do najlepszej ósemki turnieju o randze światowej - mówi Cezary Białecki.

W Sosnowcu trwa Puchar Świata Juniorów w szabli. Pierwszego dnia (sobota 22.10.2016 r.) odbyła się rywalizacja indywidualna, w której wystartowało 141 najlepszych na świecie szermierzy z wielu krajów, w tym m. in. z USA, Rosji, Włoch, Węgier, Austrii, Niemiec, Japonii, Belgii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy czy Białorusi. Wśród szablistów reprezentujących Polskę znalazł się wychowanek UKS Hajduczek Olsztyn, a obecnie zawodnik MUKS Victor Warszawa, pochodzący z Barczewa - Cezary Białecki.

W fazie grupowej Czarek wygrał wszystkie walki pokonując: Norihiro Shimizu z Japonii, Bjerne Vereecke z Belgii, Karola Metryka z USA, Andrei Vasko z Bułgarii, Ivana Ilyina z Rosji i Paula Seguela z Francji. 6 zwycięstw dało mu doskonałą 11. pozycję wyjściową do fazy play-off,  dzięki czemu nie rywalizował w pierwszej fazie pucharów. W drugiej spotkał się z Mateuszem Propokopowiczem, pokonując go 15:14. W kolejnej pokonał Karola Lademanna 15:14. W walce o najlepszą ósemkę Pucharu Świata pokonał zawodnika USA Andrew Doddo, również 15:14. Dzięki temu znalazł się w gronie najlepszych ośmiu szablistów turnieju. Dopiero w walce o medal uległ zawodnikami Wielkiej Brytanii Wiliamowi Deary 10:15, zajmując ostatecznie doskonałe 7. miejsce.

- Wreszcie… Jestem szczęśliwy, że udało się w końcu wejść do najlepszej ósemki turnieju o randze światowej. To dla mnie najlepsza motywacja, by trenować, więcej  wymagać od siebie. Jestem w formie, więc teraz mam jeden plan, wejście do najlepszej czwórki na kolejnym Pucharze Świata. Dziś wiem, że mogę to zrobić. To jest mój największy sukces, jeśli chodzi o zawody o randze światowej. Teoretycznie czuję się dziś, jakbym był siódmym szablistą, w kategorii junior, na świecie - powiedział po turnieju Czarek Białecki.

Czarek zajął 7. miejsce. Kolejny Polak w klasyfikacji końcowej, Karol Lademann - 22. miejsce.

Klasyfikacja końcowa, najlepsza ósemka:

  • 1 miejsce - Matteo Neri - Włochy
  • 2 miejsce - Gherardo Caranti - Włochy
  • 3 miejsce - Vasiliy Shirshov - Rosja
  • 3 miejsce - Wiliam Deary - Wielka Brytania
  • 5 miejsce - Lorenz Kempf - Niemcy
  • 6 miejsce - Konstantin Lokhanov - Rosja
  • 7 miejsce - Cezary Białecki - Polska
  • 8 miejsce - Dario Cavaliere - Włochy

Cezary Białecki przez 6 lat trenował w UKS Hajduczek Olsztyn, jest obecnie członkiem kadry narodowej Polski juniorów. Uczestniczył w mistrzostwach świata i Europy, zdobył brązowy medal Pucharu Europy kadetów drużynowo, wicemistrzostwo Polski juniorów drużynowo i wicemistrzostwo Polski juniorów młodszych drużynowo. W 2016 r. zdobył srebrny medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Olsztyn 2016 i srebrny medal drużynowo na Mistrzostwach Polski Seniorów w Warszawie. Dziś do swoich sukcesów może dopisać 7. miejsce na Pucharze Świata Juniorów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama