Nowy numer 24/2018 Archiwum

Fundamentem jest człowiek

Inauguracja roku akademickiego Olsztyńskiego Duszpasterstwa Akademickiego.

Uroczystą Mszą św. w kościele św. Franciszka z Asyżu studenci, wykładowcy i duszpasterze zainaugurowali nowy rok formacji ODA. Dzisiejsze wydarzenie poprzedziły inne - rekolekcje na dobry początek oraz akademicka pielgrzymka do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. - Stajemy tu dziś, by prosić o zapał do pracy i błogosławieństwo Boga. Bo żaden trud podejmowany przez nas, jeśli nie będzie pobłogosławiony przez Boga, nie przyniesie pożądanych owoców - powiedział do zebranych.

W homilii przypomniał również, jak ważny jest nasz stosunek do innych ludzi. - Nie możemy mówić o miłości do Boga, jeśli zabraknie w nas miłości do drugiego człowieka - zaznaczył metropolita. Mówił także o bardzo niebezpiecznych systemach, które, co prawda, kształcą ludzi, ale zapominają przy tym o etycznych zasadach, zapominają o szacunku do drugiego człowieka - tym między innymi charakteryzował się faszyzm, gdzie była obecna kultura wysoka, wielkie osiągnięcia, ale przy tym wielka pogarda dla innych ludzi. - Można wyjątkowo kogoś wykształcić, ale przy tym zrobić mu wielką krzywdę. Brak szacunku dla życia, drugiego człowieka jest jak błąd w regule. Możemy prowadzić długie, sumienne obliczenia, ale jeśli mamy błędne dane, jeśli nasz fundament jest zły, podstawimy na samym początku zły wzór, to niezależnie od naszych wysiłków, nasze działanie i tak się w końcu zawali - mówił abp Górzyński.

Na koniec Mszy św. krótkie świadectwo o swoim życiu, szukaniu Boga w duszpasterstwie i wspólnocie akademickiej "Soli Deo Omnia" wygłosiła Emilia Tarabasz.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma