Nowy numer 43/2020 Archiwum

Skarbnica Warmii

Za dwa lata zostanie oddane do użytku archidiecezjalne muzeum w Olsztynie. Znajdą tam swoje miejsce najcenniejsze zabytki sakralne z regionu.

Bogactwo historyczne archidiecezji warmińskiej warto pokazywać na zewnątrz. W wielu kościołach znajdują się unikatowe zabytki, które nie są eksponowane. Dlatego w roku 2013 pojawił się pomysł, aby zorganizować w Olsztynie archidiecezjalne muzeum.

Do realizacji tego projektu abp Wojciech Ziemba wyznaczył ks. dr. Zbigniewa Czernika. – Jest to wielkie wyzwanie, bo trzeba było sporządzić projekty architektoniczne, koncepcyjne i założenia funkcjonowania muzeum. A mamy co pokazać! – mówi ks. Zbigniew. Muzeum będzie znajdowało się przy olsztyńskiej konkatedrze i będzie nosiło imię bp. Jana Obłąka. W ostatnich tygodniach do olsztyńskiej kurii przyszła dobra wiadomość – projekt na dotację został pozytywnie rozpatrzony i można będzie rozpoczynać prace na ul. św. Barbary, gdzie powstanie nowa placówka muzealna. – Pieniądze otrzymamy z Funduszu Rozwoju Regionalnego. Koszty realizacji projektu to ponad 10 ml zł. Dotacja wynosi 8 mln 482 tys. zł. Prace rozpoczną się po podpisaniu umowy między urzędem marszałkowskim a archidiecezją. Zakończenie realizacji projektu planowane jest na wrzesień 2018 r. – wyjaśnia ks. Czernik. – Bardzo się cieszymy, że dostaliśmy tę dotację. Projekt był napisany bardzo kompetentnie, co podkreślali ci, którzy go weryfikowali. To wielkie wyzwanie, które stoi przed nami. Wiemy przecież, że gdy się przyjeżdża do jakiegoś miasta, to pada pytanie: „Co tu warto zobaczyć?”. Jeśli jest katedra, to warto ją zobaczyć. Gdy jest katedra, to na pewno jest muzeum. To jest pewien standard. Takie muzeum posiada najczęściej najcenniejsze i najstarsze obiekty w regionie – wyjaśnia abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński zwraca również uwagę, że archidiecezja warmińska ma jedną z najpiękniejszych historii, dobrze zachowaną w zabytkach. Dotychczasowym miejscem prezentacji warmińskich skarbów było muzeum we Fromborku. Planuje się, aby było ono poświęcone w przyszłości jedynie fromborskiemu wzgórzu, bo miejsce to należy do czołówki polskiego dziedzictwa polskiej kultury. Według abp. Górzyńskiego, muzeum archidiecezjalne jest bardzo potrzebne, bo 80 proc. obiektów zabytkowych na Warmii to zabytki sakralne, bardzo często jeszcze czynne. – Troska o tego rodzaju zabytek jest specjalnym wyzwaniem, bo nie wystarczy go tylko zabezpieczyć, ale także przygotować do funkcjonowania – mówi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama